Jak nabrać pewności siebie, kobieta, mężczyzna, związek, kurs, relacje damsko - męskie, uwodzenie, atrakcyjność, męski, męskość, jak poderwać, jak zagadać, jak zrozumieć kobiety, seks, jak zaimponować, podryw

Jak nabrać pewności siebie? cz.3

Czy wiesz o tym, jak nabrać pewności siebie?

Co byś zrobił, gdybym Ci powiedział, że jesteś uzależniony? Że wpadłeś w pułapkę, z której trudno wyjść? Może teraz myślisz sobie o nałogach jak fajki, alkohol czy narkotyki, ale często rozważam sobie uzależnienie, od którym Ci powiem i myślę, że to jest poważniejszy nałóg, przewyższający niebezpieczeństwem wszystkie trzy powyższe. Być może zadajesz sobie pytanie, jak nabrać pewności siebie, ale przez ten nałóg wszystkie działania są bezużyteczne.

Ten nałóg to silna potrzeba aprobaty ze strony innych ludzi.

Pewność siebie niszczona przez pragnienie aprobaty

Zdecydowana większość ludzi jest wręcz uzależniona od poczucia aprobaty. Najgorsze jest to, że po prostu się z tym rodzimy. Ile razy słyszałeś w życiu, że masz być dobrze ubrany, bo inaczej rodzina będzie musiała się za Ciebie wstydzić? Ile razy słyszałeś, że lepiej się nie wychylać, bo jeszcze się to komuś nie spodoba. Ile razy słyszałeś, że masz się zachowywać w określony sposób, nawet, jeśli Ci to nie pasuje?

Jeśli słyszałeś o tym w życiu wiele razy i zastosowałeś się do tych reguł, to świetny dowód na to, że jesteś uzależniony od aprobaty. Za bardzo zależy Ci na opinii innych ludzi, aby robić to co chcesz. Może czasem się boisz, że to zostanie źle odebrane, więc po prostu tkwisz w bierności i dostosowujesz się do innych, zamiast żyć w taki sposób, w jaki faktycznie tego chcesz. Tyczy się to sposobu ubierania, zabiegania o czyjąś uwagę, Twojego zachowania czy nawet słów, które wypowiadasz w gronie znajomych.

Pocieszająca informacja jest taka, że prawie każdy jest uzależniony, więc wszyscy jak jeden mąż wstrzykujemy sobie coś, o czym nawet nie mamy pojęcia. Każdy dobrze wie, że wszelkie używki są złe, ale uzależnienie od aprobaty to coś, o czym większość nie ma bladego pojęcia. Wszyscy różnimy się tylko stopniem, w jakim jesteśmy uzależnieni i to jest tutaj kluczowe, bo celem jest zmniejszenie tego uzależnienia tak bardzo jak tylko się da. Gdy tylko zastanowisz się nad tym, jak nabrać pewności siebie, a  mimo to nie będziesz świadomy uzależnienia od aprobaty, nigdy nie zdobędziesz pewności siebie

Przecież mnie to nie dotyczy!

Och, Ty jednak uważasz, że nie jesteś uzależniony od aprobaty?

Więc chcesz mi powiedzieć, że nie dodajesz w ogóle zdjęć na fejsa po to, aby zdobyć lajki i podbudować poczucie własnej wartości?

Zawsze i wszędzie wypowiadasz swoje zdanie, nawet, jeśli osoby z którymi przebywasz miałyby patrzeć przez to na Ciebie nieprzychylnym wzrokiem?

Robisz w życiu to co chcesz i daleko Ci do podążania za tłumem?

Podejmujesz jakieś działanie i czujesz się z tym dobrze, nawet jeśli opinia Twoich bliskich kłóci się z Twoją własną?

Nie martwisz się o to, co inni pomyślą?

Jak pisałem wcześniej, różnimy się stopniem uzależnienia, dlatego być może nie wszystkie sytuacje, które opisałem, dotyczą Ciebie. Pewnym jest jednak, że uzależnienie od aprobaty druzgocąco wpływa na Twoją pewność siebie. Pytanie tylko, czy masz odwagę przyznać, że faktycznie należy nad tym popracować(Gdy już zauważyłeś istotę problemu), co jednocześnie będzie oznaczało, że podejmujesz poważny krok w kierunku odpowiedzi na pytanie, jak nabrać pewności siebie, czy to zignorujesz, oburzysz się i wszystkiemu zaprzeczysz. Wybór należy do Ciebie.

Jeśli chcesz uzyskać pewność siebie w maksymalnie krótkim czasie i przyspieszyć proces jej zdobywania, kliknij tutaj

Pewność siebie a uzależnienie od aprobaty

Prawdziwy problem polega na tym, że bez wyzbycia się tego poczucia zewnętrznej aprobaty, nigdy nie będziesz pewną siebie osobą. Pewnym siebie możesz być tylko wtedy, gdy nie uzależniasz swojego stanu emocjonalnego od czynników zewnętrznych, tymczasem aprobata to towar, tak samo jak inne używki, podawany w działkach. Znasz to uczucie, kiedy jesteś przygnębiony, spotykasz się ze znajomymi i oni poprawiają Ci humor? Czujesz się wtedy cudownie i wspaniale, bo kolejna porcja uznania została dostarczona do Twojego organizmu. Wystarczy jednak, że ktoś Cię obrazi lub krzyknie, piętnując Twoje wady albo Twoją opinie z którą się nie zgadza lub po prostu przestanie Cię doceniać i komplementować.

I właśnie w tym miejscu, duża część osób traci całą pewność siebie, czując ogromny dyskomfort i rozpacz, zatem znowu rozglądasz się za kolejną działką, w innym razie będziesz smutny. Czym to się różni od działania powszechnie znanych używek?

Uzależniając swój stan emocjonalny od innych ludzi, nigdy nie będziesz wolny.

Kiedy Cię akceptują, to wiadomo, że będzie Ci miło i przyjemnie. Tylko doskonale o tym wiesz, że nie zawsze Cię akceptują. I wtedy poczucie własnej wartości ma tendencję do spadania… Więc tworzy się niebezpieczna, ale prosta w zrozumieniu dźwignia.

Lubią Cię – Jest cudownie

Nie lubią Cię – Jest okropnie

Dlatego, aby zbudować prawdziwą pewność siebie, należy wyrwać się z tego schematu. Co byś zrobił, gdybym powiedział Ci, że możesz czuć się dobrze nawet wtedy, gdy Cię nie akceptują, a wręcz nie lubią i nie szanują? Pierwszym elementem jest tu dość oczywisty motyw, że nie musisz w takim towarzystwie przebywać.

Patrząc jednak z drugiej strony, każdy od czasu do czasu spotyka ludzi z którymi się nie zgadza albo z którymi się kłóci czy wręcz nie lubi, dlatego tym bardziej warto się nauczyć tego, jak pozostać pewnym siebie nawet w takich kryzysowych sytuacjach.

Jak nabrać pewności siebie i poznać, że przestajesz być uzależniony od aprobaty?

Przede wszystkim, jeśli chcesz wyrwać się z tej pułapki, powinieneś budować swoją pewność siebie na samym sobie i nie opierać jej o opinie innych ludzi. Zaczynając od akceptacji, o czym pisałem w części drugiej tej serii, dodając do tego zwalczenie potrzeby aprobaty ze strony innych, możesz osiągnąć naprawdę dużo w tej kwestii.

Cały proces trwa dość długo i ciężko stwierdzić czy jest się całkowicie “czystym”. Jednakże, ogromnym sukcesem jest już sama świadomość, że możesz być uzależniony od aprobaty innych ludzi  i skuteczne zmniejszanie wpływu tego zjawiska na Ciebie.

Tu z pewnością pomoże zastanawianie się nad tym, jak często robisz coś/mówisz coś po to, by być pochwalonym i docenionym?

W teorii mógłbym napisać jeszcze kilka stron o tym uzależnieniu, ale sądzę, że dostatecznie wyjaśniłem temat. Czas zatem, na ćwiczenie praktyczne.

Pewność siebie i budowanie jej w praktyce

Na pewno przebywasz w gronie różnych ludzi. Niezależnie od tego czy jest to realny czy wirtualny świat, wyrażasz tam swoje opinie.

Jeśli chcesz uniezależnić się od aprobaty ze strony innych osób, musisz zaakceptować fakt, że zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie krytykował Twoje zdanie, zachowanie czy działania, jakie podejmujesz.

Zazwyczaj im więcej działasz, tym więcej krytyki dostajesz. Jeśli chcesz zbudować świetną sylwetkę, to musisz dużo trenować. I tutaj podobnie – Im więcej krytyki przyjmiesz na swoje barki, tym tak naprawdę zauważysz, że nie ma się czym przejmować, bo krytyka czy hejt to coś, co występuje zawsze i nie masz na to realnego wpływu. Choćbyś starał się ze wszystkich sił, nigdy nie będzie tak, że przestaniesz być krytykowany.

Jakie zatem jest Twoje zadanie?

Postanów sobie, że od teraz częściej będziesz wychodził przed szereg. 

Zarówno jeśli chodzi o podejmowanie jakichś inicjatyw czy decyzji, jak i wyrażanie własnego zdania. Jeśli do tej pory nie wyrażałeś zbyt często swoich opinii na dany temat, zacznij to robić. Prawdopodobnie będą Ci towarzyszyły obawy w stylu.

“A kto będzie chciał mnie w ogóle słuchać?”

“A kogo obchodzi moje zdanie?”

“A co oni sobie o mnie pomyślą?”

Czy tym podobne wymówki. Jak zaczynasz robić coś nowego, to wiadomym jest, że z początku może być ciężko. To naturalne, że masz jakieś wątpliwości, one z czasem przejdą. Na pewno należysz do jakiejś społeczności ludzi, z którymi co jakiś czas się spotykasz. A jeśli nie, zawsze możesz zacząć od fejsbuka, gdzie toczą się jakieś dyskusje. Po prostu częściej wyrażaj swoje zdanie.

Jeśli chcesz uzyskać pewność siebie w maksymalnie krótkim czasie i przyspieszyć proces jej zdobywania, kliknij tutaj

Jakie będą skutki?

Fatalne. Oni mogą się z Tobą nie zgodzić. Mogą Cię wyśmiać, poniżyć, obrazić i wszystko co najgorsze.

Ale czytasz teraz artykuł o budowaniu niezniszczalnej pewności siebie, a moim zadaniem jest Cię tego nauczyć. A żeby zbudować taką pewność siebie, należy trenować i mieć totalnie obojętny stosunek do ludzi, którzy nie mają o niczym pojęcia, a mimo wszystko wolą się wypowiedzieć czy wręcz zaatakować Cię personalnie.

Bardzo ważnym aspektem jest tutaj umiejętność wyrażania własnego zdania w odpowiednim momencie. Proponuję Ci wyrażać swoje zdanie w gronie znajomych, zarówno na tematy niezobowiązujące jak i te kontrowersyjne, ale pamiętaj, żeby nie wyrażać swojej opinii przy osobach, gdzie Twoje zdanie może zaszkodzić Twojemu wizerunkowi(Nauczyciel, wykładowca, szef w pracy). Nie ma sensu upierać się przy swoim, skoro masz przez to coś stracić, chyba, że zrobisz to w odpowiedni sposób.

Natomiast we wszelkich nieformalnych sytuacjach – Zachęcam Cię jak najbardziej do trenowania otwartości w wyrażaniu własnych poglądów i co najważniejsze – Przyjęcia konsekwencji z tym związanych.

Celem tego ćwiczenia jest wyrobienie sobie dystansu do tego, co robią otaczające Cię osoby oraz tego, jak na Ciebie reagują. Możesz być wyszydzony, wyśmiany, poniżony i tak dalej, ale trening polega na tym(Co zresztą po pewnym czasie dostrzeżesz) aby nie uzależniać swojego poczucia własnej wartości od tego, co mówią inne osoby. Po pewnym czasie systematycznego treningu wykształcisz w sobie cechę pożądaną przez naprawdę wielu, czyli:

Nauczysz się nie przywiązywać ładunku emocjonalnego do obelg czy wszelkich roszczeń, które będą wysuwane w Twoją stronę, zatem uzyskasz szeroko rozumiany dystans do własnej osoby. Ta umiejętność to podstawa pewności siebie zaraz po samoakceptacji. Pewność siebie możesz również zwiększyć, równocześnie zwiększając swoją atrakcyjność.

Kliknij tutaj, by odebrać książkę “Generator Atrakcyjności całkowicie za darmo

Podsumowanie

Poruszyłem dziś bardzo kontrowersyjny temat. Być może dalej przecierasz oczy ze zdumienia albo nie wierzysz w to, co piszę. Nic nie szkodzi, oswój się z tym, minie trochę czasu zanim pojawią się pierwsze efekty wyrobienia dystansu do własnej osoby i do tego, co mówią o Tobie inni, ale z pewnością warto. Zapamiętaj kilka kluczowych kwestii.

 

  • Każdy z nas jest w różnym stopniu uzależniony od aprobaty i należy podjąć wszystkie działania, aby to uzależnienie zmniejszyć. Zmniejszanie uzależnienia to cały proces, który może chwilę potrwać. O samym procesie zdobywania pewności siebie mówiłem tutaj:

Jak zbudować trwałą pewność siebie?

  • Uzależnienie od aprobaty to coś, co zostało nam wpojone i nie mamy na to wpływu. Można jednak podjąć wysiłek w pozbyciu się tego i należy to zrobić, jeśli interesuje Cię zbudowanie prawdziwej pewności siebie
  • Aby wyjść z pułapki jaką jest uzależnienie od aprobaty należy przede wszystkim mieć świadomość problemu, a następnie podjąć realne kroki w celu wyeliminowania tego.
  • Wyrażanie własnego zdania ma na celu zetknięcie się z krytyką bliższych lub dalszych Ci osób – Tylko w taki sposób możesz się na tę krytykę uodpornić i zacząć żyć w taki sposób, w jaki chcesz, zamiast robić to tak, jak chcą inni.

 

Nawet nie myśl o udostępnianiu tego artykułu znajomym na fejsie. Zjedzą Cię za to i wyśmieją, a może jeszcze będą wypominać przez kolejne dni. Mówię poważnie, o takiej kontrowersji jeszcze pewnie nie słyszeli, więc tego nie udostępniaj.

Hmm… Pamiętasz, co mówiłem o odwadze w wyrażaniu własnego zdania? 🙂

Zostańmy przyjaciółmi – dodaj mnie na fejsie do znajomych i bądź na bieżąco ze wszystkim, co robię!

Kornel Tomicki on FacebookKornel Tomicki on Youtube
Kornel Tomicki
Pomagam singlom zbudować szczęśliwy związek, bo głęboko wierzę, że tylko udana relacja jest w stanie dać pełnię satysfakcji i harmonii życiowej.

Dziedziną relacji damsko - męskich zajmuję się od 2012 roku, uczę zarówno kobiety jak i mężczyzn. Stworzyłem kilkanaście kursów online w tej tematyce, ponadto przeprowadziłem do tej pory ponad 600 indywidualnych konsultacji.