Jak wyjść z friendzone, friendzone, friendzone historie, jak wyjść z friendzone z chłopakiem, jak wyjść z friendzone z dziewczyną, friendzone zapytaj

Friendzone – Jak wyjść z friendzone [krok po kroku]?

Jak wyjść z friendzone?

Trafiłeś, tu bo zastanawiasz się, jak wyjść z friendzone

Mam dobrą i złą wiadomość

Po przeczytaniu tego artykułu i zastosowaniu wskazówek wyjdziesz w końcu z friendzone

Jaka jest ta zła?

Czeka Cię sporo pracy…

W tym artykule dowiesz się:

 • Jak poznać, że jesteś we friendzone
 • Dlaczego trafiłeś do friendzone
 • Jak wyjść z friendzone krok po kroku

Co dokładnie musisz zrobić? Zacznijmy od samego początku

Jak poznać, że jesteś we friendzone

Wiele osób nie ma nawet pojęcia, że tkwią we friendzone i zamiast podejmować działania, które pozwolą wyjść z tej magicznej strefy przyjaciela – popełniają ciągle te same błędy. We friendzone jesteś jeśli podoba Ci się jakaś osoba i przez dłuższy czas nie możesz wznieść relacji na wyższy poziom.

Dodatkowo jesteś we friendzone, jeśli niektóre lub wszystkie warunki z tej listy są spełnione:

 • Osoba, która Ci się podoba nie chce się z Tobą spotykać sam na sam
 • Regularnie żali Ci się z problemów i traktuje Cię jako tampon emocjonalny bez szansy na coś więcej
 • Nie ma między Wami żadnego kontaktu fizycznego, a znacie się dłuższy czas (kilka miesięcy)
 • Wymieniasz z tą osobą wiadomości i nic z tego nie wynika
 • Ta osoba nie inicjuje z Tobą żadnego kontaktu i odpisuje zdawkowo na Twoje wiadomości przez dłuższy czas
 • Opowiada Ci historie o swoich byłych partnerach, że to byli dranie (lub w przypadku mężczyzny, że to były po prostu złe kobiety), narzeka i marudzi
 • Nie szanuje Twojego czasu
 • Wykorzystuje Cię finansowo
 • Prosi Cię ciągle o pomoc i wyręczanie jej
 • Poniża Cię przy innych
 • Śmieje się z Twojego uczucia albo z tego, że się starasz
 • Mówi, że jesteś naprawdę miłym chłopakiem (lub sympatyczną dziewczyną), ale…

I pewnie jest jeszcze kilka różnych powodów, ale te powyższe powinny dać Ci wyraźnie do zrozumienia, że tkwisz we friendzone.

Dlaczego jednak się tam znalazłeś?

Lista powodów, przez które trafiłeś do friendzone

Żeby dostać odpowiedź na pytanie  jak wyjść z friendzone, najpierw musisz wiedzieć, dlaczego tam trafiłeś. Prawdopodobnie dlatego że:

Jesteś zbyt miły, uczynny, kulturalny i zawsze życzliwy

No i jaki tu jest problem? Przecież cechy opisane wyżej świadczą o wysokim poziomie intelektualnym danego człowieka. Zawsze pomoże, doradzi, wyraża się w grzeczny sposób i ogólnie jest wzorem do naśladowania

Problem w tym, że jest to strasznie przewidywalne i nudne. Może o tym nie wiesz, ale w relacjach damsko – męskich kluczowa kwestia to wzbudzanie w drugiej osobie odpowiednich emocji. Każdy dobry trener Ci to powie.

Niestety, przewidywalność i działanie tylko jednym schematem nie wzbudzi dobrych emocji.

Mało tego – całkowicie je zabije, łącznie z Twoją atrakcyjnością. Pierwsza kwestie, którą musisz zrozumieć w kwestii budowania relacji romantycznej, to działanie w sposób nieszablonowy. Jeśli druga osoba potrafi przewidzieć każdy Twój ruch, słowo i zachowanie, to nie jest dobrze.

Nie zrozum mnie źle – nie ma nic złego w byciu życzliwym i kulturalnym człowiekiem. Problem jednak polega na tym, że jeśli oprócz bycia taką osobą, nie reprezentujesz sobą nic, to będziesz nudny jak flaki z olejem i przewidywalny do bólu.

Podobnie jest z pomaganiem – warto pomagać innym, to jest proste jak dwa razy dwa. Droga do serca drugiej osoby nie prowadzi jednak przez bycie jej trzecią ręką i pomaganie we wszystkim, bo tak tworzy się przyjaźń, a nie związek miłosny.

Wskazówka #1: Zacznij od tego, żeby nie usługiwać osobie, która Ci się podoba, nie zawsze się z nią zgadzać (bo na pewno nie zawsze ma rację) i nie podporządkowywać się jej ślepo.

Różnica między przyjaźnią a związkiem miłosnym jest taka, że w tym drugim istnieje częściowe lub silne pożądanie w kierunku osoby, z którą jesteś. Do worka friendzone trafiłeś głównie dlatego, że nie wzbudziłeś pożądania.

Jakby to powiedziała jakaś kobieta (uwielbiam to!) – “nie było między nimi chemii” lub “nie miał tego czegoś”

Wszystkie Panie na pewno rozumieją o co chodzi, Panom zaraz wytłumaczę, o co takie wielkie halo z tą chemią

Brakuje Ci umiejętności flirtu

Chemię między dwojgiem osób da się stworzyć, gdy w rozmowach między nimi pojawiają się

 • ciekawe historie
 • podteksty seksualne
 • droczenie się

Ciekawe historie możesz opowiadać nawet wtedy, gdy Twoje życie nie wygląda jak życie gwiazdy rocka. Ważniejsze od tego co mówisz jest to, w jaki sposób to opowiadasz. Dlatego kolekcjonuj historie ze swojego życia i zapisuj je, np. w notatniku w telefonie. Używaj do tego słów kluczowych.

Jeśli byłeś na wakacjach w Sopocie i przydarzyła Ci się tam śmieszna historia na plaży z dziewczyną o imieniu Leokadia, którą właśnie tam poznałeś, zapisz sobie słowa kluczowe: Wakacje, Sopot, plaża, Leokadia

Następnie naucz się o tym opowiadać robiąc pauzy, dodając do tego zwroty akcji (bez koloryzowania!), by jak najlepiej podać tę historię odbiorcy. Możesz zacząć od opowiedzenia tej historii samemu sobie, np. nastawiając stoper na 5 minut i mówiąc tylko o tym.

Co do podtekstów seksualnych i droczenia się, to należy pamiętać, żeby wplatać w rozmowę elementy, które podniosą emocje i sprawią, że wyobraźnia drugiej osoby zacznie działać.

To złożony proces i  opisywałem to w swoich kursach, takich jak Idealna Kobieta i Idealny Mężczyzna, więc nie będę tego tutaj powtarzał.

Wskazówka #2: Regularnie ćwicz flirt i opowiadaj ciekawe historie w rozmowie z innymi ludźmi. Rozmawiaj w taki sposób, żeby było to ciekawe, zamiast suchych i standardowych pytań w stylu “Co tam?” czy “Co słychać?”

Mówisz zbyt dużo pustych komplementów

Komplement to pewna forma nagrody. Jeśli mówisz komuś, że świetnie wybrał miejsce Waszego spotkania, ta osoba się ucieszy i prawdopodobnie przed kolejnym spotkaniem zastanowi się, gdzie by Cię tu zaprosić, żebyś był zadowolony

Problem pojawia się wtedy, gdy komplementujesz drugą osobą za to, na co tak naprawdę nie ma większego wpływu a ponadto te komplementy są bardzo banalne

“Jesteś bardzo przystojny”

“Jesteś ładna”

“Masz piękne oczy”

“Masz cudowne nogi”

Jak widzisz, w dużej mierze te komplementy dotyczą tylko i wyłącznie wyglądu zewnętrznego. Są banalne, w dodatku używa ich spora liczba ludzi, zamiast wysilić się na coś lepszego.

Wskazówka #3: Komplementuj w konkretny sposób i rób to tylko wtedy, gdy druga osoba faktycznie na to zasłuży. Przykład:

“Podoba mi się, że zawsze potrafisz zachować zimną krew w trudnych sytuacjach” gdy ta osoba faktycznie znajdzie rozwiązanie problemu tam, gdzie inni załamywali ręce

“Te czerwone szpilki idealnie pasują do Twojej czarnej spódnicy. Masz dobry gust”, jeśli ta kobieta faktycznie dba oto, co na siebie zakłada i poświęca czas, by wszystko do siebie pasowało

Ważna uwaga: Nie kopiuj jeden do jednego tych tekstów! W podrywie chodzi oto, żeby używać tego co działa, ale najlepiej będzie, jeśli będziesz mówił coś, co faktycznie się sprawdzi w danej sytuacji. Powyższe przykłady są podane orientacyjnie, byś mniej więcej wiedział, jak to powinno wyglądać.

Dobry komplement:

 • Jest szczegółowy
 • Idealnie, jeśli dotyczy tylko tej konkretnej osoby
 • Jest dopasowany do sytuacji, w której się znajdujecie

Wyznajesz zbyt szybko swoje uczucia

Filmy przyzwyczaiły nas do historii miłosnych, gdzie jest pełno wyznań, kwiatów, poświęcenia i pokonywania różnych trudności właśnie dla tego jedyne lub tej jedynej. Niestety, celem filmu nie jest propagowanie dobrych wzorców relacji, tylko zarabianie na Tobie dużych pieniędzy

Jeśli nie jesteś pewien, że druga osoba coś do Ciebie czuje, to pod żadnym pozorem nie wyznawaj jej swoich uczuć. Jeśli powiesz, że:

 • Nie możesz bez niej żyć
 • Ona jest dla Ciebie wszystkim
 • Ciągle o niej myślisz
 • Zrobisz dla niej wszystko

To zabijesz całą swoją atrakcyjność w oczach drugiej osoby. Przestaniesz być wyzwaniem. Druga strona zda sobie sprawę, że zrobisz dla niej wszystko i nie musi nic robić, a Ty, co by się nie działo, będziesz w nią wpatrzony.

Wskazówka #4: Przyjmij zasadę, że wyznajesz swoje miłosne uczucia w dwóch przypadkach

 1. Jesteś absolutnie pewny, że druga osoba również coś do Ciebie czuje. Tak będzie w przypadku, gdy spotykacie się co najmniej kilka tygodni lub miesięcy i regularnie randkujecie.Mówiąc o regularnym randkowaniu nie mam tu na myśli tego, że spotkaliście się raz czy dwa razy na kawie lub piwie, tylko od dłuższego czasu regularnie się spotykacie (sam na sam, a nie w towarzystwie znajomych, w szkole czy w pracy!)
 2. Czujecie się ze sobą dobrze, jesteście oswojeni ze swoim dotykiem (czyli co najmniej się całowaliście w usta) i właściwie spędzacie czas jak para w związku, tylko nie zostało to jeszcze oficjalnie powiedziane

Twoje rozmowy są nudne

Rozmowa powinna skupiać się na ciekawych tematach, które pobudzają wyobraźnię, jak np. wakacje, marzenia, podróże czy pasje, które posiadasz w życiu

Jeśli rozmawiasz tylko na tematy pracy i studiów albo co ostatnio powiedziała sąsiadka spod siódemki o psie sąsiadki spod ósemki, to raczej szybko wpadniesz w ramę kolegi.

Dlatego dobrym sposobem na rozmowę jest wplatanie humoru w swoje wypowiedzi.

Poczucie humoru da się wyćwiczyć, bo polega ono na trzech głównych elementach

 1. Abstrakcja
 2. Zaskoczenie
 3. Dopasowanie do kontekstu

Jak to zrobić, omawiałem szeroko w kursie Niezniszczalny

Inwestujesz za dużo w relację

Tematem, który regularnie pojawia się w mojej pracy trenera jest poziom zaangażowania w jakąś relację. Z reguły relacja friendzone opiera się na tym, że stajesz na głowie, by druga strona była zadowolona, a ona nie daje nic od siebie.

Kardynalnym błędem jest obdarowywanie drugiej osoby prezentami. Nie kupisz sobie czyjejś przychylności a tym bardziej miłości i warto o tym pamiętać. Dlatego zainteresuj osobę, która Ci się podoba sobą, a nie tym, co jej regularnie kupujesz

Jak sprawić, by druga osoba bardziej się angażowała?

Ogranicz z nią kontakt. Na brak zainteresowania z drugiej strony możesz odpowiedzieć jedynie brakiem zainteresowania. Gdy dasz drugiej osobie trochę więcej przestrzeni, ona automatycznie zacznie się zastanawiać, co się dzieje, że już tak nie inwestujesz w Waszą relację i prawdopodobnie sama się do Ciebie zbliży

Dlatego jeśli piszecie codziennie, a do tego spotykacie się w szkole, na studiach czy w pracy, powinieneś ograniczyć kontakt. Nie chodzi o odzywanie się raz na miesiąc, ale przede wszystkim umiejętne prowadzenie relacji, czyli np. zadzwonienie raz na kilka dni, zamiast ciągle wymieniać wiadomości.

Polecam również podejść strategicznie do wychodzenia z friendzone i regularnie się zastanawiać, co dane działania (napisanie wiadomości, zadzwonienie, spotkanie) da Ci w kontekście rozwoju Waszej relacji i przeniesienie jej na wyższy poziom

Wskazówka #5: Jednym z lepszych sposobów na bycie wyzwaniem w relacji jest ograniczenie kontaktu i sprawienie, że będzie on czymś wyjątkowym. Jeśli do tej pory utrzymywałeś kontakt przez internet/telefon  – podejmij takie działania, żeby zacząć się z tą osobą spotykać sam na sam.

Jeśli tracisz czas na bezsensowne rozmowy, lepiej jest nie rozmawiać, gdy nie masz nic wartościowego do przekazania i zacząć rozmowę dopiero wtedy, gdy faktycznie będziesz chciał się podzielić czymś ciekawym, co zaintryguje drugą stronę.

Nie inicjujesz dotyku

Dotyk i kontakt fizyczny to jedna z ważniejszych barier do pokonania w relacji z osobą, która Ci się podoba, jeśli myślisz o niej na poważnie.

Na samym początku powinien być przyjacielski (Dotknięcie w ramię, przytulenie, pocałunek w policzek) i stopniowo przechodzić w kierunku seksualnego dotyku (np. głaskanie po nodze, masaż)

Wskazówka #6: Koniecznie musisz się nauczyć, jak wprowadzić dotyk fizyczny do relacji z osobą, która Ci się podoba

O tym, jak dotykać i wprowadzić kontakt fizyczny do relacji, pisałem tutaj, jest to niezbędnik dla każdej osoby, która jest we friendzone!

Jak wyjść z friendzone krok po kroku

1. Przeanalizuj sytuację w której jesteś

Jeśli jeszcze się z tą osobą nie spotkałeś sam na sam, to będzie Twój priorytet.

Spotykając się tylko ze znajomymi albo w miejscach jak szkoła, uczelnia czy praca ta osoba może być dla Ciebie miła, ale to nie oznacza, że chce z Tobą czegoś więcej. Sprawdzenie zainteresowania drugiej osoby mierzy się właśnie chęcią spotkania z Tobą, więc należy do tego dążyć

2. Osoba nie chce się spotkać

W takiej sytuacji musisz trochę ograniczyć kontakt i pokazać brak zainteresowania, by ta osoba zaczęła więcej o Tobie myśleć i zastanawiać się, dlaczego właśnie tak się stało

3. Gdy już się spotkasz

Postaraj się nie rozmawiać zbyt dużo na tematy “formalne”, czyli to, co Was łączy na płaszczyźnie pracy czy szkoły. Możesz od tego zacząć, ale warto przejść jak najszybciej na inny temat

4. Wprowadź kontakt fizyczny

Podczas kolejnych spotkań postaraj się wprowadzić dotyk do Waszej relacji

5. Bariera pocałunku

Istnieje coś takiego, mimo, iż może brzmieć to trochę dziwnie. Jeśli jako facet spotkasz się z wybraną kobietą więcej niż kilka razy (3, 4 lub więcej) i nie będziecie się całować, kobieta uzna, że po prostu chcesz być jej kolegą i przestanie sobie wyobrażać, że mogłoby być między Wami coś więcej

6. Dalsze spotkania

Zauważyłem pewną prawidłowość podczas ponad 8 lat doświadczenia w temacie relacji damsko – męskich. Jeśli już się pocałujecie, najczęściej zacznie się pojawiać między Wami co raz większa chemia.

Dalej już nie ma wielkiej filozofii, ponieważ ta osoba najprawdopodobniej traktuje Cię już jako potencjalnego, przyszłego partnera (co nie oznacza pod żadnym pozorem, że pocałunek wyznacza granicę związku, pamiętaj o tym!)

Ważna uwaga: Różni ludzie różnie rozpatrują swoje relacje. Jedni całując się z kimś uważają, że to coś znaczy i prowadzi do związku, inni uznają gotowość stworzenia relacji dopiero po seksie, a dla jeszcze innych nawet seks nie oznacza, że musicie być razem.

Dlatego przechodź przez kolejne etapy, ale wyznaj swoje uczucia (lub zacznij temat bycia razem) dopiero wtedy, gdy będziesz w miarę pewny uczucia drugiej strony i/lub spotykacie się sam na sam dłuższy czas

Wszystko pięknie wygląda w teorii, jednak w praktyce kroki, które opisałem, mogą trwać nawet przez długie miesiące. Dlatego pomiędzy skupiania się nad kolejnymi krokami jak wyjść z friendzone zawsze:

 1. Edukuj się w temacie relacji. Ucz się o atrakcyjności, podrywie i pewności siebie. Pracuj nad umiejętnościami flirtu i nad tym, żeby mieć ciekawy styl życia. Stale się rozwijaj
 2. Jeśli widzisz opór (Brak chęci do spotkania czy rozmowy) daj drugiej osobie trochę przestrzeni. Jeśli popełniłeś sporo błędów, może to być nawet miesiąc lub dłużej, po czym spróbuj ponownie

Wychodzenie z friendzone jest jak najbardziej możliwe, ale nie wszystko zależy tutaj od Ciebie.

Być może popełniłeś za dużo błędów i musisz dać czas drugiej osobie, być może ta osoba ma kogoś ( o kim nie wiesz) i traktuje Cię tylko jako koło zapasowe. Dlatego próbuj, ale nie wiń siebie, jeśli się nie uda. Nie na wszystko masz wpływ

“Jak Pokonać Nieśmiałość”?

Odbierz darmowe wideo


Wyrażam zgodę na otrzymywanie, na moje konto poczty elektronicznej informacji handlowych w formie mailingów i newslettera wysyłanych przez Kornel Tomicki Internet Services w imieniu własnym. Przyjmuję do wiadomości, że mogę w dowolnym momencie wycofać tę zgodę.

 

Jak wyjść z friendzone – Podsumowanie

Napisz mi, jakie Ty masz doświadczenia z friendzone drogi czytelniku. Są raczej przygnębiające czy też wyciągnąłeś z nich odpowiednie wnioski i zacząłeś działać?

Ponadto koniecznie wyślij ten artykuł znajomemu, który siedzi we friendzone – prawdopodobnie będzie Ci wdzięczny do końca życia!

Kornel Tomicki on FacebookKornel Tomicki on Youtube
Kornel Tomicki
Pomagam singlom zbudować szczęśliwy związek, bo głęboko wierzę, że tylko udana relacja jest w stanie dać pełnię satysfakcji i harmonii życiowej.

Dziedziną relacji damsko - męskich zajmuję się od 2012 roku, uczę zarówno kobiety jak i mężczyzn. Stworzyłem kilkanaście kursów online w tej tematyce, ponadto przeprowadziłem do tej pory ponad 600 indywidualnych konsultacji.