mowa ciała

Mowa ciała i jej znaczenie w relacjach damsko – męskich

Mowa ciała a pierwsze wrażenie

 

Mowa ciała jest istotnym elementem tego, jak zostaniesz oceniony przez inne osoby. Wchodzisz w nowe grono ludzi na imprezie, w klubie czy chociażby w autobusie. Większa część ludzi spojrzy na Ciebie, nawet gdy nie będziesz tego widział. Zwłaszcza kobiety, które mają szerszy kąt widzenia niż mężczyźni(Potwierdzone naukowo, odsyłam do książki Mowa Ciała Allana i Barbary Pease) i nie muszą na Ciebie bezpośrednio patrzeć, aby zaobserwować, że w jej otoczeniu pojawił się nowy facet.

 

To, jak się poruszasz, patrzysz, uśmiechasz tworzy ogólną opinię na Twój temat. Mowa ciała, tak samo jak Twój wygląd tworzy Twój wizerunek jeszcze zanim zdążysz się odezwać. Jeśli do tej pory nigdy nie obserwowałeś, w jaki sposób wykorzystujesz mowę ciała w codziennych sytuacjach, ten artykuł będzie dla Ciebie prawdopodobnie wybawieniem. Bo bardzo możliwe, że do tej pory skreślałeś samego siebie jeszcze zanim w ogóle zacząłeś rozmawiać z nowo poznaną osobą.

 

Mowa ciała i jej składniki

Na mowę ciała składa się mnóstwo różnych, czasem drobnych szczegółów, ale gdy wyróżnimy sobie 3 konkretne płaszczyzny na które powinieneś od teraz zwracać uwagę, są to:

  • Twoja postawa, czyli to jak chodzisz, stoisz, siedzisz. Czy się garbisz, czy pochylasz się w stronę Twojego rozmówcy podczas rozmowy.

Zwracałeś do tej pory na powyższe czynniki? Nie? Nic dziwnego, jesteś w większości osób na tym świecie. Mało kto zwraca na to uwagę, jednocześnie Ci, którzy zwracają, doskonale wiedzą jak wykorzystać mowę ciała, by pomogło im to w życiu. Ja piszę i mówię o relacjach damsko – męskich, więc rozpatruję to tylko i wyłącznie w tym kontekście, ale zobaczysz, że przyda Ci się to również we wszelkiego rodzaju negocjacjach czy wystąpieniach publicznych przed wymagającym audytorium.

Na samym początku zadbaj oto, aby stać i chodzić wyprostowanym z podniesioną głową. Nie chodzi oto, aby zadzierać nosa, ale jeśli wodzisz oczyma po chodniku(lub po parkiecie w klubie), automatycznie tworzysz sobie etykietę nieśmiałego faceta. To niby takie oczywiste, ale jak popatrzysz sobie na ludzi, których mijasz każdego dnia, sprawa nie jest taka oczywista – większość ludzi buja w obłokach, zamiast pewnym krokiem iść przed siebie.

  • Mimika twarzy to przede wszystkim Twój uśmiech.

    Czy za jego pomocą prezentujesz się jako atrakcyjna, optymistycznie nastawiona do życia osoba, czy jesteś odrobinę tajemniczy i zachęcasz do poznania Twojej osoby. Ponadto, jak operujesz mięśniami twarzy(Tak, to też jest ważne!), ponieważ zdradza, jaką osobą jesteś i co aktualnie czujesz. O ile my faceci nie jesteśmy mistrzami komunikacji niewerbalnej i czasem wystarczy, by kobieta się do nas serdecznie, zalotnie uśmiechała,  żebyśmy byli nią zainteresowani, o tyle kobiety bardzo dobrze znają się na komunikacji niewerbalnej.

    Jest to uwarunkowanie biologiczne jeszcze z czasów jaskiniowców, które przetrwało do teraz i w mgnieniu oka mogą dostrzec, czy facet jest zestresowany/nieśmiały/pozytywny/negatywny/pewny siebie/czarujący/tajemniczy/nudny itd. Oczywiście, to nie zawsze sprawdza się w stu procentach, niemniej jednak warto zadbać o to, aby Twoja mowa ciała była jak najlepsza.

  • Kontakt wzrokowy

Oglądałeś kiedyś jakiś namiętny film? Jeśli nie, zobacz sobie rewelacyjną produkcję  „9 i pół tygodnia”. Główny aktor tego filmu ma kontakt wzrokowy opanowany do perfekcji. Jego spojrzenie jest subtelne, ale jednocześnie pełne podtekstów. Ja osobiście przez długi czas byłem związany z aktorstwem, więc ćwiczenia na mimikę twarzy i kontakt wzrokowy wymyślałem sobie sam po to, by być lepszym aktorem na scenie, a przy okazji przydało mi się to w relacjach z innymi ludźmi.

Na początek proponuję Ci stanąć przed lustrem i popróbować różne warianty. Możesz podnieść brwi, zmrużyć je, podnieść jedną brew, później drugą, możesz przekręcić swoją głowę tak, by było widać Ci tylko jedno oko i kawałek drugiego – te wszystkie detale, które na pierwszy rzut oka wydają się pierdołami, wyróżnią Cię na tle innych – musisz nauczyć się przyciągać do siebie swoją mową ciała, a żeby to robić, trzeba ćwiczyć, byś potrafił panować nad swoim ciałem.

Mowa ciała – łączenie wszystkiego w całość

Celem w tych wszystkich ćwiczeniach jest opracowanie pewnego modelu – Twoja mowa ciała musi być atrakcyjna. Jeśli lubisz filmy, oglądaj takie, gdzie widzisz wzór faceta macho(jeśli jesteś mężczyzną) lub takie, gdzie w roli głównej jest kobieta, która uwodzi facetów spojrzeniem i swoją kobiecą energią, która niejako powstaje przez odpowiednią mowę ciała.

Uwaga: Nie we wszystkich filmach jest to dobrze pokazane. Bardziej skup się na tym, jak poszczególni aktorzy pracują swoim ciałem na filmie i potraktuj to jako inspirację, aniżeli bezmyślnie kopiuj ich ruchy.

Mowa ciała to dosyć zapomniany aspekt rozwoju w relacjach damsko – męskich. Większość osób pyta się mnie, o czym rozmawiać na randce, jak być wyzwaniem dla drugiej osoby, jak zwiększyć swoją atrakcyjność czy jak zachowywać się w związku z drugą osobą, aby stworzyć wspaniałą więź. Jeśli będziesz regularnie trenował swoją mowę ciała, zobaczysz efekty.

Kwestia ostrożności w uczeniu się mowy ciała

 

Istnieje pewna pułapka, gdy zaczynasz uczyć się mowy ciała. Czasem zdarzyło mi się czytać lub słyszeć wypowiedzi osób, które są tak bardzo zafascynowani mową ciała, że oceniają każdy najmniejszy ruch.

Dziewczyna delikatnie się uśmiechnie do faceta: Jest nim zainteresowana! Na 100% on może być pewien, że ona chce z nim rozmawiać!

Facet siedzi zakładając nogę na nogę: Postawa zamknięta! Musi być nieśmiały i niepewny siebie!

To są pewne dogmaty w mowie ciała, których należy unikać.

Cały sekret mowy ciała tkwi w tym, aby zbierać wszystkie sygnały w całość.

Przykładowo:

Dziewczyna zalotnie uśmiecha się do faceta, bawi się włosami, utrzymuje z nim silny kontakt wzrokowy, ale po chwili odpuszcza, by za kilka sekund znowu go wznowić – bardzo prawdopodobne, że jest nim zainteresowana i bardzo chce go poznać.

 

Facet rozmawia z kobietą, dotyka ją, mówi o wspólnej przyszłości i oznajmia, co mogą zrobić na następnym spotkaniu – zazwyczaj jest nią w takiej sytuacji zainteresowany.

 

Jeśli wyłapujesz pojedyncze sygnały mowy ciała i traktujesz to jako wyrocznię(Spojrzenie ze strony faceta, uśmiech ze strony kobiety) jeszcze nic nie znaczą i nie można w stu procentach ocenić na tej podstawie zainteresowania kobiety czy mężczyzny. To tylko wstępne kryterium, więc w takiej sytuacji możesz albo takie zainteresowanie sprawdzić(Zaczynając rozmowę) albo poczekać na inne sygnały zainteresowania dotyczące mowy ciała.

 

Czytaj oznaki mowy ciała w grupach i zapamiętaj, aby nie wyciągać pochopnych wniosków

Więcej o odpowiedniej mowie ciała dowiesz się w mojej książce o atrakcyjności, którą możesz przeczytać za darmo tutaj:

Kliknij tutaj, by odebrać książkę “Generator Atrakcyjności całkowicie za darmo

Podsumowanie

Mowa ciała to coś, co w szczególności należy praktykować, jeśli chcesz mieć efekty, więc zostawię Cię z jedną, naczelną myślą

Ćwicz. Ćwicz i jeszcze raz ćwicz. W warsztacie aktorskim mówi się, że słowa nie mają zbyt dużego znaczenia, bo Twoje ciało lepiej przekazuje informacje i to, co czujesz. W relacjach damsko – męskich ta zasada nie sprawdza się w każdej sytuacji, ale trzeba przyznać, że mowa ciała ma duże znaczenie. Możesz zacząć od ćwiczenia przed lustrem. Stań wyprostowany i pilnuj tego, by się nie garbić. Uśmiechnij się do siebie, spójrz w lustro, jakby przed Tobą stała osoba, której pragniesz. Po pewnym czasie nie poznasz sam siebie.

 

Tradycyjnie, udostępnij ten artykuł znajomym na fejsie, jeśli widzisz w nim wartość. Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany do tego, o czym przeczytałeś – nic nie szkodzi. Czasem potrzeba trochę czasu, aby opanować podstawy i zauważyć, jak duży wpływ ma to na Twoje relacje

 

Pozdrawiam Cię serdecznie

 

Nie widzę żadnych przeszkód, dlaczego nie mielibyśmy zostać przyjaciółmi. Dodaj mnie na fejsie i pisz, jeśli będziesz miał jakiekolwiek pytanie o relacje damsko – męskie.

Kornel Tomicki on FacebookKornel Tomicki on Youtube
Kornel Tomicki
Pomagam singlom zbudować szczęśliwy związek, bo głęboko wierzę, że tylko udana relacja jest w stanie dać pełnię satysfakcji i harmonii życiowej.

Dziedziną relacji damsko - męskich zajmuję się od 2012 roku, uczę zarówno kobiety jak i mężczyzn. Stworzyłem kilkanaście kursów online w tej tematyce, ponadto przeprowadziłem do tej pory ponad 600 indywidualnych konsultacji.