nieśmiałość, jak pokonać nieśmiałość

Nieśmiałość – Jak ją pokonać? 7 niezbędnych zasad [2021]

Jak pokonać nieśmiałość?

Przedstawię Ci dziś 7 kluczowych zasad, które potrzebujesz znać i stosować, żeby pokonać nieśmiałość.

Kto wie, może nawet po przeczytaniu tego artykułu przestaniesz być nieśmiały

Spis treści

 1. Nieśmiałość jest cechą nabytą
 2. Nieśmiałość da się pokonać za pomocą treningu
 3. Pozwól sobie na “nienormalność”
 4. Wykop studnię, zanim będziesz potrzebował wody
 5. Ustal konkretny cel
 6. Podejmuj ryzyko
 7. Przestań się ograniczać

 

1# Nieśmiałość jest cechą nabytą

Ile razy słyszałeś często powtarzane głupstwo, że pewnym siebie trzeba się urodzić?

Gdy miałem 15 lat wierzyłem w podobne bzdury. Później jednak trafiłem na mądrych ludzi, którzy powiedzieli mi, że wszystko w życiu jest możliwe do osiągnięcia, jeśli tylko poświęcisz czas na zdobycie tego, czego chcesz.

Masz już serdecznie dość nieśmiałości? To dobrze, bo od jej pokonania dzielą Cię 3 rzeczy

 • Twoje myśli
 • Twoje środowisko
 • Ćwiczenia, których do tej pory nie robiłeś, a powinieneś

Prawdopodobnie myślisz o sobie, że urodziłeś się nieśmiały albo że po prostu jesteś cichą osobą.

Zobacz jednak przykład dzieci bawiących się na placu zabaw. Mało, które jest nieśmiałe, jest dużo dzieci, które chce odkrywać świat, a prawie każda mama narzeka na to, że jej dziecko jest trudne do upilnowania.

Co się dzieje w procesie edukacji?

Twoja kreatywność jest zabijana. Słyszysz ciągle tylko kolejne zakazy i jesteś upominany, gdy zachowujesz się hałaśliwie albo mówisz w otwarty sposób, co sądzisz.

Być może rodzice nie ułatwiali Ci sprawy i wręcz wmówili Tobie nieśmiałość.

To trochę jak z historią o orle, który dorastał wśród kur. Widząc kiedyś orła szybującego wysoko, zapytał się swojej koleżanki kury

– Kto to?
– To orzeł, król wszystkich ptaków. Nawet nie myśl o tym, żeby latać tak wysoko – dla nas prostych kur to niemożliwe

No i orzeł przestał w ogóle myśleć o tym, że kiedykolwiek mógłby latać tak wysoko.

Możesz mieć wrażenie, że ta historia jest totalnie nie na miejscu. Mylisz się – podobnie jest z Tobą. Ciągłe zakazy i uciszanie Cię w rodzinnym domu lub szkole mogło doprowadzić do tego, że zamknąłeś się w sobie. Tak się zdarza.

Dlatego teraz trzeba wiedzieć, jak z tego wyjść i pokonać tą nieśmiałość

2# Nieśmiałość da się pokonać za pomocą treningu

Są trzy główne drogi

 1. Możesz rzucić się na głęboką wodę, robić ciężkie ćwiczenia i mieć szybkie efekty. To rozwiązanie jest trudne i niewielu je wybiera
 2. Możesz robić ćwiczenia, z którymi będziesz czuł się w miarę komfortowo, ale zanim będziesz miał efekty, to będziesz stary i niedołężny
 3. O trzeciej opcji powiem pod koniec tego artykułu

 

3# Pozwól sobie na “nienormalność”

Polska to taki piękny kraj, że kiedy starasz się być inny niż większość, to od razu uznają Cię za nienormalnego.

Spróbuj kiedyś rozpocząć osobę z obcą osobą w tramwaju lub autobusie, a będziesz wiedział o czym mówię.

Dlatego bardzo ważne jest, że podczas pracy nad pokonaniem nieśmiałości musisz w pełni pozwolić sobie na nienormalność. Ćwiczenia, które należy robić według większości są nienormalne i bezsensowne. Nic dziwnego, większość jest głupia, więc nie warto ich słuchać

To, co ja zawsze proponuję swoim klientom to podejmowanie wyzwań. Żeby mieć nadzwyczajne efekty, trzeba podjąć nadzwyczajny wysiłek (nieprawdopodobne, że cytuję tutaj samego siebie, no ale ktoś w końcu musi)

Żeby wiedzieć, jakie wyzwania podejmować, na początku musisz sprawdzić, co jest dla Ciebie niekomfortowe.

Rozmawiałeś kiedyś z obcą osobą na ulicy? Jeśli nie, będzie trzeba się zająć tym w pierwszej kolejności

Pojechałeś kiedyś w samotną podróż do obcego kraju? Warto to kiedyś zrobić, to bardzo ciekawe doświadczenie

Dostałeś zadanie, żeby powiedzieć kilka mądrych słów przed dużą grupą ludzi? Nawet, jeśli nie, powinieneś zastanowić się nad tym, żeby nauczyć się wystąpień publicznych, bo rewelacyjnie pomagają pokonać nieśmiałość

“Jak Pokonać Nieśmiałość”?

Odbierz darmowe wideo


Wyrażam zgodę na otrzymywanie, na moje konto poczty elektronicznej informacji handlowych w formie mailingów i newslettera wysyłanych przez Kornel Tomicki Internet Services w imieniu własnym. Przyjmuję do wiadomości, że mogę w dowolnym momencie wycofać tę zgodę.

 

4# Wykop studnię, zanim zaczniesz potrzebować wody

Wiesz dlaczego jednym się w życiu powodzi, a innym nie?

Ci pierwsi zazwyczaj myślą z dużym wyprzedzeniem o tym, co spotka ich w przyszłości.

Weźmy sobie pierwszy z brzegu przykład Janka, który imprezuje przez całe swoje studia. Janek jest duszą towarzystwa i myśli, że właśnie tak wygląda prawdziwe życie. Wieczna impreza i żadnych zmartwień.

Jak myślisz, co będzie, gdy Janek skończy studia?

a) Płacz?

b) Depresja?

c) Zgrzytanie zębów?

d) Wszystkie odpowiedzi są poprawne?

Jeśli Janek nie zatroszczy się o swoją karierę zawodową odpowiednio wcześnie, to bardzo możliwe, że po studiach będzie jadł piach z cementem na śniadanie. Co najlepsze, to będzie jego jedyny posiłek w ciągu dnia. Później pojawią się pretensje, dlaczego on ma takie złe życie i tak mało zarabia – cóż, za głupotę się płaci.

Tomek, w przeciwieństwie do Janka, już na pierwszym roku studiów zaczął kombinować, co by tu zrobić, żeby zarobić i ustawić się na przyszłość. Był na wielu rozmowach kwalifikacyjnych, odpowiednio się do nich przygotowywał, a w międzyczasie czytał książki o pewności siebie i wystąpieniach publicznych. Doskonale wiedział, że teraz jest fajnie, bo jego studia i życie finansują rodzice, ale minie kilka lat i będzie musiał utrzymywać się sam.

Zgadnij, jaką Tomek może mieć teraz pracę? Nawet, jeśli to nie jest praca jego marzeń, jest to tylko chwilowe.

Tomek doskonale wie, że jeśli chce w przyszłości zarabiać x tysięcy, to musi się odpowiednio wcześniej zatroszczyć o zdobycie odpowiednich umiejętności.

Identycznie jest z nieśmiałością. Jeśli chcesz w 2021 roku umieć poderwać osobę, która Ci się spodobała albo zrobić piorunujące wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej, już teraz musisz zacząć pracować nad sobą i nad tym, jak pokonać nieśmiałość.

Inaczej grozi Ci piach z cementem.

(To taki żart, jedyny wesoły moment w tym artykule, żeby nie było, że Cię ciągle straszę).

Widzisz, Ci co pokonali nieśmiałość nie czekali na cud, tylko ruszyli tyłek do roboty. Życie nie działa na zasadzie przeznaczenia jak w Wiedźminie, więc przestań wierzyć w bajki. Jak nie będziesz trenował, to zabraknie Ci jaj, żeby odezwać się do osoby, która Ci się spodobała. Albo do poproszenia o podwyżkę. Albo czegokolwiek innego, co wymaga odrobiny pewności siebie.

Dlatego pomyśl o rozwiązaniu swojego problemu i zacznij działać, zanim problem Cię przytłoczy.

5# Ustal konkretny cel

Co to znaczy być nieśmiałym albo być pewnym siebie? Wszystko to kwestia indywidualna. Jeden nie potrafi zagadać do obcej osoby i nazywa to nieśmiałością. Drugi uważa, że zarabia za mało, ale boi się iść do szefa po podwyżkę i dlatego ma w głowie myśl, że jest nieśmiały.

Niezależnie od tego, jaka jest Twoja definicja – ustal cel, żebyś wiedział, do czego dążysz. Inaczej jak zmierzyć czy już pokonałeś nieśmiałość czy jeszcze nie?

Kiedy to piszę jest końcówka 2020 roku. Dlatego, zamiast tradycyjnych postanowień noworocznych, postaw sobie cel, że w 2021 roku pokonasz nieśmiałość. Koniecznie też napisz, co zrobisz w drodze do tego celu, żeby tak się stało. Zapisz, co dla Ciebie oznacza pokonanie nieśmiałości.

Następnie przyklej sobie tę kartkę tam, gdzie codziennie patrzysz. Może to być łazienka, Twoja sypialnia czy mała żółta karteczka naklejona na komputerze. Ma Cię to razić po oczach, żebyś codziennie wiedział, iż musisz pracować. Nikt inny tego za Ciebie nie zrobi.

6# Podejmuj ryzyko

Tak, jeśli spytasz szefa o podwyżkę, może Ci odmówić

Tak, jeśli powiesz obcemu chłopakowi, że Ci się podoba, może uznać Cię za łatwą

Tak, jeśli zagadasz do obcej dziewczyny w galerii handlowej, może Ci powiedzieć, że jesteś nienormalny

No i co z tego?

Życie nieodłącznie wiąże się z

 • cierpieniem
 • lękiem
 • porażkami

Że nie wyjdzie. Że będzie trudno. Że może jednak warto by się nie wychylać

Ci, którzy podejmują ryzyko, mają szansę na sukces

A Ci, którzy wiecznie chowają głowę w piasek, mają na niego dokładnie 0% szans

Wspaniale i przyjemnie się mówi o tym, żeby się rozwijać, uczyć i spełniać swoje marzenie.

W rzeczywistości jest to niestandardowe działanie. Prawdopodobnie będą się z Ciebie śmiać….

A za kilka tygodni bądź miesięcy jak weźmiesz się za siebie, to Ty będziesz się śmiał z tych leszczy, którzy są wiecznie nieśmiali

7# Przestań się ograniczać

Bywa tak, że osiąga się pewien poziom i na nim utyka. To dlatego, że w drodze do swojego celu nie pomyślałeś nad tym, co będzie Twoim kolejnym celem. Ponadto, ciągle rozmyślasz o tym, co jest możliwe a co nie. Okazuje się, że Ci, dla których nie ma rzeczy niemożliwych, robią to, co dla innych wydaje się niemożliwe do zrobienia.

Idealnym przykładem jest tu jeden z moich klientów, który pomimo przepracowania wielu swoich problemów, dalej się aktywnie rozwija. Ciągle mnie pyta, co może zrobić lepiej – to jest postawa godna naśladowania, bo tylko dzięki temu będziesz bardzo dobry albo nawet najlepszy.

Miałem wspomnieć Ci o trzeciej drodze do pokonania nieśmiałości. Jest ona relatywnie łatwa i relatywnie szybka, warto z niej skorzystać, jeśli chcesz pokonać nieśmiałość.

Celowo mówię relatywnie, bo to w dużej mierze zależy od Ciebie. Ta droga to posłuchanie osoby, która osiągnęła to, co chcesz osiągnąć. Ja dawno temu pokonałem nieśmiałość, a też kiedyś tak jak Ty sądziłem, że jest to niemożliwe. Prawdopodobnie też zaczynałem z gorszego miejsca. Więcej o tym i o historii mojego klienta mówię na poniższym filmie. Obejrzyj go teraz

Kod rabatowy: gwiazdka (Tylko do 31.12.20r.)

Zamów teraz kurs Niezniszczalny, żeby pokonać nieśmiałość w 100%

Życzę Ci, żebyś w 2020 zaczął prawdziwą pracę nad sobą. Wtedy nieśmiałość przestanie być Twoim problemem.

Kornel Tomicki on FacebookKornel Tomicki on Youtube
Kornel Tomicki
Pomagam singlom zbudować szczęśliwy związek, bo głęboko wierzę, że tylko udana relacja jest w stanie dać pełnię satysfakcji i harmonii życiowej.

Dziedziną relacji damsko - męskich zajmuję się od 2012 roku, uczę zarówno kobiety jak i mężczyzn. Stworzyłem kilkanaście kursów online w tej tematyce, ponadto przeprowadziłem do tej pory ponad 600 indywidualnych konsultacji.