pewność siebie, jak zdobyć pewność siebie, jak zwiększyć pewność siebie, jak budować pewność siebie, pewność siebie ćwiczenia

Pewność siebie – 1 mała zmiana, która zmieni Twoje życie

Pewność siebie w serii 5 artykułów

Do tej pory na moim blogu powstała seria zawierająca 4 artykuły, której tematem przewodnim była pewność siebie. Cały czerwiec tego roku poświęciłem na pisanie o pewności siebie i jest to istna kopalnia wiedzy dla każdego, kogo interesuje zdobycie pewności siebie, której 90% ludzi na tym świecie nigdy nie zdobędzie.

Dzisiaj nadszedł czas na 5 artykuł, podsumowujący wszystkie cztery kolejne. Oficjalnie nie należy on do serii, więc nie jest to cz. 5 serii z czerwca, jednakże zbiera wszystkie informacje z poprzednich serii w jedną wielką całość.

Przekażę Ci dzisiaj jedną istotną zmianę, którą jak najszybciej powinieneś zaimplementować w swojej głowie, aby móc zbudować faktycznie niezniszczalną pewność siebie trwającą przez całe Twoje życie. Jeśli uważnie się nad tym zastanowisz, dojdziesz do wniosku, że to, co dzisiaj przeczytasz, możesz śmiało przełożyć na inne dziedziny życia, a będziesz miał w nim to, czego chcesz. Udane relacje, odpowiednia jakość życia, wymarzona sylwetka czy zasobny portfel. Dosłownie każdy element Twojego życia opiera się na mechanizmie, który za chwilę przed Tobą ujawnię.

Pewność siebie oparta na 4 fundamentach

Są to wszystkie tematy, które poruszałem w całej serii o pewności siebie.

Część pierwsza

Pewność siebie cz.1

Najważniejsze kwestie poruszone w tej części to:

 • Pewności siebie da się nauczyć. To nie jest cecha wrodzona, a nabyta. Jest to pierwsze ograniczenie, które musisz pokonać. Jeśli skupisz się na tym, że pewnym siebie trzeba się urodzić, to oczywistym jest, że nigdy nie będziesz pewnym siebie człowiekiem
 • Pewność siebie to cecha, którą zdobywasz całe życie. Nie ma jednej magicznej pigułki, która zagwarantuje Ci pewność siebie.
 • Większość ludzi wykształca w sobie płytką pewność siebie, która jest oparta na czynnikach zewnętrznych czynnikach. Należy zmienić swoje myślenie na ten temat i zacząć budować głęboką pewność siebie

Część druga

 Pewność siebie cz.2

Najważniejsze kwestie poruszone w tej części to:

 • Samoakceptacja to najważniejszy czynnik zbudowania głębokiej pewności siebie
 • Przestań przejmować się kwestiami, na które nie masz wpływu. Źródłem braku Twojej pewności siebie jest niepotrzebne zamartwianie się o ten wyjątkowy rodzaj kwestii, których nie możesz zmienić(Jak wygląd Twojej twarzy czy to w jakiej rodzinie się urodziłeś)
 • Jeśli sam nie będziesz się akceptował i szanował, inni też nie będą tego robić. Zmień postrzeganie swojej osoby na lepsze, nawet jeśli masz kompleksy lub wady, których się wstydzisz.

Część trzecia

Pewność siebie cz.3

Najważniejsze kwestie poruszone w tej części to:

 • Jesteś uzależniony od aprobaty innych ludzi
 • Inni ludzie mają na Ciebie ogromny wpływ przez całe Twoje życie, mogą Cię lubić albo nie lubić, ale Ty i tylko Ty decydujesz, jak się będziesz z tym czuł.
 • Zacznij częściej wychodzić przed szereg, dzięki temu Twoja odporność na krytykę będzie stale wzrastała.

Część czwarta

Pewność siebie cz.4

Najważniejsze kwestie poruszone w tej części:

 • Pewność siebie składa się z trzech części:

a) Świadomość tego, na czym opiera się prawdziwa pewność siebie

b) Akceptacja tego, że pewność siebie da się wykształcić i zaplanowanie działania w tym kierunku

c) Praktyczne czynności, które przyczynią się do wzrostu pewności siebie

 • Jednym z kluczowych elementów budowania pewności siebie jest nauka unikalnej umiejętności(Im więcej tych umiejętności tym lepiej), aby jak najbardziej wyróżniać się z tłumu
 • Jeśli chcesz zwiększyć pewność siebie, musisz częściej podejmować wyzwania i robić rzeczy, które Cię przerażają
 • Najprostsza definicja pewności siebie to właśnie działanie pomimo strachu. Każdy odczuwa strach przed podjęciem odważnego działania, ale pewny siebie człowiek potrafi ten strach przełamać

 

Jeden element wspólny, który zmienia wszystko

Teraz skup się jeszcze bardziej  – jaki element spaja wszystkie te artykuły w całość? Każdy z nich sprowadza się oczywiście do tematu pewności siebie, ale oprócz tego jest tam jeden ważny czynnik, który zapewni Ci sukces w dowolnej dziedzinie, jaką sobie wybierzesz.

Jest to proces. Długoterminowość Twojego działania. Wytrwałość. Jakby tego nie nazwać, chodzi o długie i przemyślane budowanie czegoś. Czy to wypracowanie pewności siebie czy związek z osobą, która Ci się podoba, wszystko osiąga się wytrwałą pracą nad danym zagadnieniem.

Tak samo jest we wszystkich innych dziedzinach życia. Jeśli chcesz zbudować biznes, który przetrwa lata – musisz go budować kawałek po kawałku. Jeśli chcesz porządnie wychować dziecko – musisz włożyć w to kilkanaście lat swojej pracy. Jeśli marzysz o partnerce, która będzie lwicą w łóżku, Magdą Gessler w kuchni i wspierającym Cię każdego dnia człowiekiem, musisz wytrwale takiej szukać. A jak już znajdziesz, razem z nią pracować nad jej wadami, tak samo jak ona powinna pracować z Tobą nad Twoimi. Nierzadko oznacza to spotkanie się wcześniej z kilkunastoma innymi dziewczynami, które w ogóle nie będą w Twoim guście.

 

Gdzie się nie obejrzysz, jeśli chcesz coś osiągnąć, istotny jest proces zdobywania czegoś. Gdzie się nie obejrzysz, to proces sprawia, że coś masz, niezależnie od tego czy są to pieniądze, muskularna sylwetka, wymarzony partner czy grono zaufanych przyjaciół.

Nawiązując do pewności siebie, tutaj też występuje proces. Proces samoakceptacji, który może potrwać parę tygodni, a może nawet parę lat. Wszystko zależy od Ciebie, Twojej determinacji i zaangażowania. Proces wyzwalania się od aprobaty innych ludzi – by zacząć robić to, na co faktycznie masz ochotę, zamiast robić to, co inni Ci każą albo od Ciebie wymagają.

Jaki jest cel?

W dzisiejszym artykule chcę Ci przede wszystkim pokazać, że musisz nauczyć się czerpać radość z samego procesu.

Podczas szukania idealnej partnerki, wiele razy trafisz na takie, które w ogóle Ci nie odpowiadają. Jednakże, to też jest jakieś doświadczenie. Nie powinieneś się wkurzać, że to kolejna dziewczyna, z którą spotkałeś się na jedną randkę a ona nie chciała niczego więcej. Mówi się trudno, wyciągasz wnioski ze sprawy i idziesz dalej.

Radość z samego procesu zdobywania czegoś to coś, co cechuje tylko nielicznych. Dlatego wcale nie liczę na to, że po przeczytaniu tego artykułu zaczniesz się cieszyć, że jeszcze tylko 5 lat i w końcu będziesz bogaty. Jeszcze tylko 2 lata i staniesz się pewnym siebie. Jeszcze tylko 3 lata i znajdziesz idealną partnerkę. Moim celem jest ukazanie Ci, co faktycznie sprawia, że jedni coś osiągają a inni nie. Ty czytasz ten artykuł, bo chcesz uzyskać pewność siebie, która jest niezniszczalna, ponieważ tkwi w Tobie, a nie budujesz jej na czynnikach zewnętrznych jak szybkie auto czy drogie ubranie. Nastaw się na proces, a uwierz mi – najtrudniejsza część zadania będzie za Tobą.

Co będę miał, gdy wprowadzę w swoje życie radość z samego procesu?

Zobacz na większą część naszego społeczeństwa. Wszystko chcą na już, teraz, zaraz. Chcę od razu zarabiać 6 cyfrowe sumy, chcę od razu znaleźć miłość od pierwszego wejrzenia, chcę po przeczytaniu jednej książki mieć demoniczną pewność siebie.

Wszystko to opiera się na wierze, że jedno wydarzenie zmieni ich życie o 180 stopni. Tymczasem wszystko co dobre, dzieje się tylko wtedy, gdy solidnie na to pracujesz. Zdajesz sobie sprawę, ile pracy i energii w swoim życiu musiałem włożyć w to, by teraz uczyć innych o relacjach damsko – męskich? W ilu relacjach, mniej lub bardziej zobowiązujących musiałem być, aby uczulić moich czytelników i klientów na błędy, jakie mogą spowodować katastrofę? Jak długo trzeba było pracować nad tym, żebyś mógł czytać artykuły w takiej formie, w jakiej je teraz widzisz?

Mnóstwo. Całe mnóstwo pracy po to, by wreszcie wszystko wyglądało jak chcę. To wszystko było procesem. A ten proces dalej trwa, jeszcze sporo przede mną. Nie zniechęciłem się do tej pory tylko dlatego, że cholerną radość sprawia mi, gdy osoba po konsultacjach mówi mi, że życie stało się piękniejsze, bo już teraz wszystko zaczyna rozumieć, wszystko zaczyna łączyć się w logiczną całość. A ja czuję się spełniony, bo mogłem komuś pomóc, po prostu dzieląc się moją wiedzą.

Naucz się cieszyć z procesu zdobywania/wykształcania w sobie czegoś. Z takim podejściem naprawdę nic nie będzie Ci straszne.

Często występuję publicznie przed różnymi ludźmi i czasem ktoś zadaje pytanie: Skąd ta pewność siebie?

Odpowiedzi na to pytanie jest całe mnóstwo, ale najważniejsza pojawia się w mojej głowie zaraz po zakończeniu rozmowy z daną osobą.

Moja  pewność siebie wynika z tego, że do wszystkie w życiu podchodzę jak do pewnego procesu. Absolutnie nie przejmuję się o wynik czegokolwiek, bo wiem, że jeszcze będę miał co najmniej tysiąc szans, by się poprawić w danej dziedzinie/zagadnieniu.

Nieważne, czy chodzi o rozmowę negocjacyjną, propozycję współpracy, wystąpienie publiczne czy choćby randkę z jakąś dziewczyną. Jeśli nie uda Ci się za pierwszym razem, to uda Ci się za drugim albo trzydziestym siódmym, więc po co narzucać na siebie niepotrzebną presję?

Jeśli chcesz uzyskać pewność siebie w maksymalnie krótkim czasie i przyspieszyć proces jej zdobywania, kliknij tutaj

Co się stanie z pewnością siebie, gdy będziesz przykładał zbyt dużą wagę do wyniku pojedynczego wydarzenia?

Prawdopodobnie zaleje Cię obezwładniający strach. Bo narzucisz sobie w umyśle, że musisz wygrać jakieś negocjacje. Musisz mieć jakąś tam pracę i dobrze zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej. Musisz zdobyć tę dziewczynę, bo ona jest jedyna w swoim rodzaju. Musisz zarobić w tym miesiącu 2x więcej niż w poprzednim, bo inaczej nie będziesz mógł spojrzeć sobie w oczy. Musisz dobrze poprowadzić to spotkanie, bo inaczej wszyscy źle sobie o Tobie pomyślą.

Widzisz już bezsensowność takiego myślenia? Przygotowywanie się do ważnych wydarzeń to podstawa i absolutnie Cię do tego nie zniechęcam, wręcz przeciwnie.

Jednakże, Twoje nastawienie mentalne jest tu kluczowe. Postaw na proces.

Będziesz miał jeszcze 10 podobnych rozmów negocjacyjnych w przyszłości. Przegrasz te negocjacje, to wygrasz kolejne

Jakiś chłopak Cię oleje, to znajdziesz sobie kolejnego.

Dziewczyna z Tobą zerwie? Poszukasz kolejnej, może będzie lepsza niż poprzednia

Nie dostaniesz tej pracy? Przed Tobą jeszcze całe życie, na pewno znajdziesz inną(Bo raczej nie przeżyjesz bez pieniędzy, to oczywiste).

Zauważ, co się dzieje, gdy wcielisz takie myślenie w Twoje życie:

Po pierwsze

Dostajesz automatycznego kopa do pewności siebie. Od zaraz. Momentalnie

Jak to? Tak to.

Kiedy nie przywiązujesz wagi do wyniku pojedynczego wydarzenia, nagle przestajesz się stresować. Twoje ciało się relaksuje, umysł lepiej pracuje. Paradoksalnie, wszystko wychodzi lepiej, niż zamierzałeś. Dzieje się tak, że stajesz się pewnym siebie, a to bezpośrednio przekłada się na Twoje wyniki.

Po drugie

Osiągasz zdecydowanie więcej niż inni. Jesteś nastawiony na długofalowy proces. Nieważne, ile będzie trwał, bo Ty nie czekasz na efekt, czerpiesz radość już z samej drogi po upragniony efekt. A sam efekt, prędzej czy później i tak nadejdzie.

Po trzecie

Jesteś bardziej zdrowy psychicznie i zrelaksowany, mniej się stresujesz. Wiesz, że pojedyncza porażka nic nie oznacza, wyciągamy wnioski i idziemy dalej. Po prostu. Bez niepotrzebnego, trwającego dłuższy czas użalania się nad sobą, że wszystko jest źle, bo Tobie coś nie wyszło.

 

Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że temat jest ciężki i może zająć chwilę, zanim go przetrawisz. Proponuję Ci dokładnie coś innego, niż do tej pory słyszałeś. Wszędzie mówią Ci:

“Zrób to i to, kup to i to, zastosuj to i to, a osiągniesz szybkie wyniki”

Ja zachęcam Cię do wydłużenia czasu, w którym osiągniesz wyniki, bo z reguły jest tak, że na satysfakcjonujące wyniki trzeba długo czekać. A ty już znasz metodę, jak sobie ten czas maksymalnie umilić.

Zacznij cieszyć się z procesu!~To jest trzon pewności siebie jak i wielu, wielu innych dziedzin życia, które powinieneś w sobie wykształcić.

Jeśli chcesz uzyskać pewność siebie w maksymalnie krótkim czasie i przyspieszyć proces jej zdobywania, kliknij tutaj

Podsumowanie

 • Jeśli chcesz wypracować sobie pewność tego, że zawsze i wszędzie sobie poradzisz, zrobisz to, co sobie zaplanowałeś i nic nie będzie w stanie Cię zatrzymać, musisz nauczyć się czerpać przyjemność z samego zdobywania pewności siebie, czyli wszystkich działań, które przybliżają Cię do bycia pewnym siebie
 • Większość ludzi stawia na wydarzenia. Chcą mieć na już, a w dodatku to coś ma być wartościowe. Cóż, albo masz coś szybko i jest to nic nie warte, albo poświęcasz na coś sporo czasu i wynik jest satysfakcjonujący
 • Proces da Ci realne efekty. Każda metoda zdobywania pewności siebie, którą przedstawiłem, jest zaprojektowana tak, abyś wykonywał ją przez jakiś czas. Gdy połączysz wszystkie elementy w całość, zdobędziesz pewność siebie w każdej sytuacji. Chcesz? 🙂

 

Zastanawiam się, ile jeszcze czasu minie, aż ludzie nauczą się czerpać przyjemność z samego procesu, aby zaczęli osiągać, to czego naprawdę chcą, w tym wypadku pewność siebie. Możesz im w tym pomóc udostępniając ten artykuł. Oczywiście, nie musisz tego robić.

Naprawdę chcesz pozbawić Twoich przyjaciół szansy na zdobycie pewności siebie i zdobycie wiedzy, o której większość nie ma pojęcia? Nie wierzę w to. Podziel się z nimi tym artykułem, gdy go w pełni zrozumieją i zastosują w swoim życiu, zgadnij, komu będą dziękować w pierwszej kolejności? 🙂

Zostańmy przyjaciółmi – dodaj mnie na fejsie do znajomych i bądź na bieżąco ze wszystkim, co robię!

Kornel Tomicki on FacebookKornel Tomicki on Youtube
Kornel Tomicki
Pomagam singlom zbudować szczęśliwy związek, bo głęboko wierzę, że tylko udana relacja jest w stanie dać pełnię satysfakcji i harmonii życiowej.

Dziedziną relacji damsko - męskich zajmuję się od 2012 roku, uczę zarówno kobiety jak i mężczyzn. Stworzyłem kilkanaście kursów online w tej tematyce, ponadto przeprowadziłem do tej pory ponad 600 indywidualnych konsultacji.