jak rozpoznać toksyczny zwiążek, toksyczny związek, kobieta, mężczyzna, relacje damsko - męskie, związek, toksyczny, toksyczne, rozstanie, kłótnia

Jak rozpoznać toksyczny związek?

Toksyczny związek Cię dosięgnie…

…Chyba że przeczytasz ten artykuł i zastosujesz zawarte w nim wskazówki.

Podam Ci aż 5 cech, które świadczą o tym, że tkwisz w toksycznym związku. Wiedzy będzie naprawdę sporo, więc zachęcam do uważnego czytania. Nawet, jeśli teraz Cię to nie dotyczy – Przeczytaj i zapamiętaj(A najlepiej zapisz!), bo jeśli chcesz zbudować w przyszłości świadomą relację, to musisz wiedzieć, jak reagować na niebezpieczne symptomy.

Możliwe, że z niektórymi czynnikami już się zetknąłeś, a  pozostałych doświadczysz dopiero za jakiś czas. Oczywiście, tylko wtedy jeśli nie stłamsisz problemu w zarodku, a możesz to zrobić, jeśli uważnie przeanalizujesz to, co zaraz Ci napiszę

Toksyczny związek, czyli jaki?

Wyróżniam 5 głównych cech toksycznej relacji między kobietą a mężczyzną. Część dotyczy wczesnego etapu związku, część wystąpi w sytuacji, gdy jesteście ze sobą trochę dłużej.
Są to:

1. Zazdrość

2. Pesymizm

3. Ciągła kontrola

4. Brak chęci rozwoju

5. Porównywanie się do innych

Zazdrość

Ciągle tylko słyszysz, jaki to jesteś niedobry.
Tamta zrobiła sobie z Tobą zdjęcie, ta polajkowała Twojego posta na fejsie, a jeszcze inna zaprosiła Cię na imprezę. No po prostu tak nie może być! Zdradzasz mnie?! A może po prostu Ci się nie podobam? W innym wypadku te wszystkie lafiryndy nie kleiłyby się tak do Ciebie!

Okej, trochę przesadziłem. Ale celowo, aby pokazać Ci istotę problemu. Zazdrość jest dość ciekawym zjawiskiem, bo mimo iż jest jednym z największym czynników niszczących relację, to i tak od czasu do czasu spotykam się ze zdaniem, że jest w związku ważna.

Jeżeli ktoś lubi relacje pełne oszczerstw, negatywnych emocji i braku zaufania, to może i zazdrość jest potrzebna. Ale wierzę, że Ty chcesz zbudować świadomy związek, więc mówię Ci już teraz – Jeśli jesteś ofiarą nieprzyjemnych fraz rzucanych w Twoją stronę tak jak w przykładzie powyżej, to jest to niezbity dowód na to, że jesteś w związku z osobą o niskiej samoocenie, która boi się panicznie, że Cię straci.
Oprócz personalnych ataków, możesz ulec również lżejszej, ale równie niemiłej wersji zazdrości, czyli złośliwe komentarze:
I co, on pewnie znowu Cię podrywał?

Uważaj tylko, żebyś na tej imprezie przypadkiem jakiegoś chłopaka nie poznała.

Takie komentarze mogą mieć naturalnie podtekst humorystyczny i mogą wprowadzić trochę śmiechu do Twojego związku(co jest oczywiście pozytywne), dlatego najważniejsze jest to w jaki sposób są wypowiadane i z jaką częstotliwością. Jeśli słyszysz to regularnie i wydaje Ci się, że komentarz wyraźnie miał Ci pójść w pięty, to już wiesz, że nie jest dobrze.

Zazdrość to dość długi temat. Przeczytaj osobny artykuł o zazdrości, który napisałem jakiś czas temu:

Pesymizm

Nie warto tego robić. Tamtego też nie. Co? Trenujesz jakiś sport? Bez sensu. Aaa, bo Ty chcesz pasję rozwijać. Ale po co?

Konflikt pojawia się w momencie, kiedy Twoja partnerka nie akceptuje tego, co robisz, tego, że trenujesz jakiś sport albo masz jakieś hobby, któremu regularnie się oddajesz. Jeśli zauważysz, że próbuje Cię odwieść od realizacji Twoich planów, marzeń, celów czy czegokolwiek, na czym Ci zależy to powinna Ci się zapalić czerwona lampka.

Oczywiście, jeśli nie poświęcasz jej w ogóle czasu, ma prawo tak zrobić. Mówię tu raczej o sytuacji, gdy ona kręci nosem na wszystko, czym Ty się zajmujesz poza Waszym związkiem.

Zaobserwuj następujące zjawisko – Jeśli po absolutnie każdym spotkaniu z nią czujesz się wypompowany, znużony i przytłoczony, to ewidentnie coś jest nie tak. Pomyśl czy na pewno wszystko jest w porządku.

Ciągła kontrola

Jeśli przy każdym wyjściu na spotkanie ze znajomymi zaliczasz awanturę o to, że szlajasz się gdzieś ze znajomymi albo dostajesz dziennie 10 telefonów o to, co aktualnie robisz, to poważnie zastanów się nad przyszłością Twojego związku.

Gdy ktoś się o Ciebie ciągle zamartwia, to na początku jest to całkiem słodkie, ale później staje się męczące. Wchodząc w dłuższą relację dokładnie upewnij się, jaka jest ta druga osoba w kontekście towarzyskim. Ona nie musi być królową każdej imprezy, ale jeśli chce się spotykać tylko z Tobą i mieć Cię zawsze przy sobie, to pojawia się problem, który przyniesie kiepski owoc, jeśli go zlekceważysz. Nie ma nic złego w skupianiu się na swoim związku, a dopiero później innych znajomościach, ale jeśli związek jest dla Twojej partnerki całym jej życiem, to prawopodobnie nie pozwoli Ci mieć własnego życia, co prowadzi tylko do konfliktów.

Brak chęci rozwoju

Ten symptom dotyka głównie pary z dłuższym stażem. Na początku wszystko jest rewelacyjne – W łóżku same cuda, oboje inwestujecie w relację i się staracie. Jednak w każdym związku przychodzi krytyczny moment, gdzie wkrada się monotonia. Jeśli Twojemu partnerowi odpowiada to, że spotykacie się ciągle w tym samym miejscu, tego samego dnia i o tej samej godzinie i o zgrozo, robicie zawsze to samo, to nie wróżę Wam szczęśliwej przyszłości. Jeśli ciągle robisz to samo, tracisz na atrakcyjności.

[mailerlite_form form_id=3]

Porównywanie się do innych

Słyszałeś? Maciek kupił Kaśce 13 róż na dzień kobiet. Ale z niej szczęściara. A Zośka ostatnio mówiła mi, że jej chłopak zabrał ją pod namiot. Ech, oni to mają życie.

Porównywanie się do innych jest w jednym wypadku pozytywne – Kiedy służy Waszemu rozwojowi. Jeśli od dłuższego czasu nie było między Wami fajerwerków, to może faktycznie warto podpatrzeć jak Wasi znajomi dbają o brak rutyny w ich relacjach. Gorzej, jeśli to porównywanie ma charakter obsesyjny – Wszyscy mają dobrze, tylko nie ja z moim misiem. Dodatkowo, takie działanie powoduje negatywne myśli, bo Twój partner zaczyna uważać, że nie jesteś z nim szczęśliwa, co może wpędzić go w kompleksy.

Rozpoznałem toksyczny związek. Co teraz?

Zawsze są dwie opcje. Albo nad tym pracujesz albo się rozstajesz.

Każda sytuacja wymaga indywidualnego podejścia. Ja zazwyczaj zalecam najpierw próbę rozwiązania problemu, dopiero w ostateczności rozstanie. Jednak abstrahując od tej decyzji, istnieje jeden czynnik w życiu Waszego związku, od którego zależy bardzo wiele. Jeśli to robisz, Twoja relacja prędzej czy później się rozpadnie.

Nie zamiataj problemów pod dywan.

Jeśli widzisz pierwsze oznaki tego, że tkwisz w toksycznym związku, porozmawiaj o tym z partnerem i powiedz o swoich uczuciach. Tragiczne jest to, że często liczymy, iż druga strona domyśli się o co nam chodzi co jest fatalne w skutkach. Owszem, kiedy nie będziesz mówił o swoich odczuciach, Twoja partnerka zazwyczaj podejmie próbę zinterpretowania, co Ci chodzi po głowie, ale jest bardzo duża szansa że wyciągnie błędne wnioski.

Niełatwo jest dostrzec pierwsze oznaki toksycznego związku bo często będą one bardzo subtelne, a jeszcze trudniej jest o nich rozmawiać, ale to absolutna konieczność.
Bo jeśli pierwsze symptomy zostaną zignorowane, zaczną się one nawarstwiać i w pewnym momencie to wszystko eksploduje, a wtedy już trudno będzie to uratować.

Podumowanie

Istnieje 5 głównych cech toksycznego związku. Od Ciebie zależy co z nimi zrobisz, ale gwarantuję Ci – udawanie, że nic się nie dzieje nie jest dobrym rozwiązaniem.

Są to:
– Zazdrość, która świadczy o niskim poczuciu własnej wartości
– Pesymizm, który wyniszcza Cię stopniowo, ale regularnie
– Ciągła kontrola ze strony partnera, która w ekstremalnych przypadkach zamieni Twoje życie w koszmar, jeśli nic z tym nie zrobisz
– Brak chęci rozwoju, który uniemożliwi zbudowanie dłuższej relacji w satysfakcjonujący dla Was sposób
– Porównywanie się do innych, co w większości przypadków powoduje tylko kompleksy.

Sporo tego. Na Twoje szczęście istnieje bardzo mała szansa, że te wszystkie problemy pojawią się na raz w Twoim związku. Ale może stać się nieprzyjemnie, jeżeli nie będziesz ich świadomy.

Oczywiście, nie chodzi oto, by żyć w ciągłym strachu, bo jeśli będziesz sprawdzał w każdej minucie swojego życia, czy Twój związek jest toksyczny, to Twoje zdrowie psychiczne na tym ucierpi. Niemniej jednak, co jakiś czas przeanalizuj sobie sytuację, to pozwoli Ci zbudować maksymalnie świadomą i szczęśliwą relację z drugą osobą.

 

Problem toksycznych związków istnieje od zawsze i podejrzewam, że jeszcze przez jakiś czas będzie istniał, chyba że pójdziemy po rozum do głowy i zaczniemy rozpatrywać swoje relacje bardziej świadomie. Dlatego podziel się tym artykułem z innymi. Oszczędzisz swoim znajomym zbędnego cierpienia 😉

 

I wreszcie mogę to powiedzieć. Cały artykuł był pisany w dość poważnym stylu, ale teraz, skoro jesteś już świadomy wszystkich zagrożeń, możesz się spokojnie uśmiechnąć i odprężyć – Właśnie zdobyłeś wiedzę, której większość ludzi i tak nigdy nie posiądzie.
Teraz tylko zastanów się, jak ja wykorzystać 🙂

Zostańmy przyjaciółmi – dodaj mnie na fejsie do znajomych i bądź na bieżąco ze wszystkim, co robię!

Podziel się tym ze znajomymi!
Kornel Tomicki on FacebookKornel Tomicki on InstagramKornel Tomicki on Youtube
Kornel Tomicki
Międzynarodowy trener relacji, którego nadrzędnym celem jest pomoc singlom w zbudowaniu szczęśliwego związku

Dziedziną relacji damsko - męskich zajmuję się od 2012 roku, uczę zarówno kobiety jak i mężczyzn. Stworzyłem kilkanaście kursów online w tej tematyce, ponadto przeprowadziłem do tej pory ponad 400 indywidualnych konsultacji.

ENG:
Helping singles build happy and lasting relationship. My book "Become a Perfect Man" was #3 Bestseller on Amazon in category Marriage & Long Term Relationships- must read for all men!