Zazdrość, Pewność siebie, kobieta, mężczyzna, związek, kurs, relacje damsko - męskie, uwodzenie, atrakcyjność, męski, męskość, jak poderwać, jak zagadać, jak zrozumieć kobiety, seks, jak zaimponować, podryw

Zazdrość – skąd się bierze i jak jej zapobiec?

Zazdrość, groźny zabójca związków

Dziś ostatni artykuł z serii “Najczęściej popełniane błędy w relacjach damsko – męskich”

Pisałem już o byciu miłym gościem, zbyt szybkim okazaniu uczuć, braku umiejętności prowadzenia ciekawej konwersacji i o tym, jak to co masz w głowie może zniszczyć Twoje relacje, jeśli nie będziesz nad tym panował. Okiełznanie tego wszystkiego da Ci naprawdę solidną podstawę w relacjach damsko – męskich. Ale jest jeszcze jeden czynnik, który będzie niszczył dosłownie każdą Twoją dłuższą relację, jeśli nad tym nie zapanujesz. Mówiąc o relacjach damsko – męskich nie można pominąć zazdrości.

Zazdrość dotyka w takiej samej skali kobiet jak i mężczyzn, zatem warto się przyjrzeć temu zjawisku.

Cytuję sam siebie:
” Zazdrość, to bardzo przebiegła bestia, wykorzystująca każdą słabość. Wkradnie się do Twojego życia niewinnie, prawie zawsze pod pretekstem(”Daj spokój, to tylko koleżanka”, „Proszę Cię, przecież to tylko znajomy ze szkoły”) i może sprawić, że w szczerych, tradycyjnych informacjach które do Ciebie docierają zaczniesz doszukiwać się zdrady i obłudy. Zazdrość uwielbia niszczyć związki, nawet, wydawałoby się te najbardziej trwałe. Uderza zawsze w punkt, by po swoim przejściu nie pozostawić nic. Najczęściej dotyka związki, które posiadają już jakiś staż, ale nie jest to reguła, bowiem to już zależy od charakterów dwójki osób w relacji którą wspólnie tworzą. “

Powyższy tekst to fragment posta, jaki napisałem kiedyś na moim facebookowym wall’u. Nic się nie zmieniło, zazdrość jest ciągle taka sama, moja opinia o niej również. Kiedy opanowałeś już podstawowe mechanizmy działania relacji damsko – męskich i tworzysz już bardziej konkretną relację z płcią przeciwną, macki zazdrości na pewno Cię dosięgną. I możesz ją pokonać tylko wtedy, gdy będziesz wiedział, dlaczego ją odczuwasz.

Czy zazdrość jest dobra?

Odpowiedź jest prosta, jeśli mówimy tylko o  opisaniu tego, ale znacznie trudniejsza w zastosowaniu. Chociaż i tak myślę, że dasz sobie radę. Pierwszy krok już zrobiłeś – Czytasz ten wpis. Po to, by być lepszym. Jeśli zaczniesz myśleć nad tym, co Ci tu zaraz napiszę to jesteś rzut beretem od wyeliminowania zazdrości ze swojego życia:

Zazdrość jest słodka. Buduje Waszą relację i pokazuje, że zależy Wam na sobie. Zazdrość to prawie synonim miłości!

Powyższy mit, co stwierdzam z głębokim żalem, jest dość często spotykany w życiu codziennym i jest to po prostu bzdura. Oglądamy seriale i filmy, gdzie dwójka ludzi jest o siebie zazdrosna i nieświadomie powtarzamy te same schematy w rzeczywistości. A traktowanie zazdrości jako coś dobrego, to pierwszy krok do tego, żeby coś się w Waszej relacji zepsuło. Nie musisz mi wierzyć na słowo, po prostu to sprawdź.

Zastanów się chwilę. Może również należysz do osób, które uważają że zazdrość jest dobra. Że w taki sposób możesz okazać drugiej osobie, że jest dla Ciebie naprawdę ważna. Tylko często przez takie zachowanie, ta osoba czuje coś dokładnie odwrotnego, niż powinna. Bo czuje się osaczona. Zaczyna zauważać, że nie warto Ci mówić całej prawdy, bo i tak się wściekniesz i zrobisz awanturę. Więc kłamie albo milczy, co jest naturalnym efektem tego, iż wywierasz na niej presję.

Skąd ona się bierze?

Zazdrość bierze się z niskiej samooceny. Po prostu. Aż tyle i tylko tyle.
Wewnętrznie czujesz, że nie zasługujesz na swoją partnerkę/partnera. Nie jesteś jej godzien. Dziwisz się, że taka cudowna osoba jest z takim przeciętnym facetem(lub kobietą) jak Ty. I tak to wszystko się toczy, kierując Waszą relację w przepaść.
Najpierw zaczynasz ostrym tonem pytać o relację Twojej partnerki z tym, tym i tym. Później być może sprawdzasz smsy czy wiadomości na fb. Z każdym kolejnym zazdrosnym zachowaniem, więź która Was łączy się osłabia. Ty zaczynasz irracjonalnie myśleć, pogrążony w najczarniejszych scenariuszach, a ona ma już tego serdecznie dość. Jeśli nic się nie zmieni, możliwe, że powiecie sobie ” Zostańmy przyjaciółmi ” i to będzie koniec.

Jak stłamsić zazdrość w zarodku?

Mam dla  Ciebie dobrą radę – jeśli chcesz udowodnić, że zależy Ci na danej osobie, pokaż jej to. Werbalnie, za pomocą słów, lub niewerbalnie, za pomocą swojego zachowania. Jeśli chcesz pójść o krok dalej – Zabierz ją na romantyczny spacer i powiedz jej(lub jemu) ile dla Ciebie znaczy, wtedy będzie dwa w jednym. Oczywiście, mówię o sytuacji, gdy jesteście już w związku. Jeśli zrobisz to przedwcześnie, kiedy dopiero zaczynacie się poznawać, prawdopodobnie zbyt szybko pokażesz swoje uczucia do drugiej osoby, w konsekwencji czego Twoja atrakcyjność drastycznie spadnie. Użyj tych rozwiązań, zamiast promieniować toksyczną zazdrością, przejawiającą się w ciągłym “pilnowaniu” Twojego partnera, by przypadkiem nie uciekł.

To tyle, odnośnie działania w związku. Ale jak, do cholery, zapobiec zazdrości o jakąś osobę we mnie samym?!

Pracuj nad sobą. Przeanalizuj, skąd się bierze Twoje niskie poczucie własnej wartości. Być może za mało w życiu umiesz? Może wydaje Ci się, że jesteś mało atrakcyjny? Czas w końcu coś z tym zrobić. Naucz się nowej, unikalnej umiejętności. Śpiewanie, tańczenie, rysowanie, granie na gitarze, umiejętność występowania publicznego. Żyjemy w czasach, gdzie możesz rozwijać się w każdej dziedzinie. Możesz czytać książki, oglądać filmy instruktażowe lub po prostu zapisać się na jakiś kurs. Ogranicza Cię tylko własna wyobraźnia. Wystarczy tylko chcieć.

Im bardziej wyjątkowy będziesz, tym większe będzie Twoje poczucie własnej wartości

A wyjątkowym możesz być, jeśli umiesz wyjątkowe rzeczy. Robisz wyjątkowe rzeczy. Myślisz w wyjątkowy sposób. Kwestia dodania do swojego życia czegoś niestandardowego.

Co do atrakcyjności… Zawsze możesz spojrzeć do swojej szafy i wymienić to i owo. Może wybrać jakiś nowy dodatek i dołączyć go do Twojego codziennego ubioru? Zmienić swój styl? Na bardziej elegancki? A może wręcz przeciwnie, na mniej formalny? Decyzja należy do Ciebie. Pamiętaj, że wszystko to, co Ci się nie podoba możesz zmienić. Takie łatwe, a jednak niewiele osób jest tego w pełni świadoma. Ale Ty będziesz inny, mam nadzieję. Zadbaj o siebie i pozbądź się problemu.

[mailerlite_form form_id=3]

Podsumowanie

Seria zawierała 5 najczęściej popełnianych błędów w relacjach damsko – męskich. Tutaj masz przekierowanie do poprzednich artykułów:

 1. http://www.badzjeszczelepszy.pl/jak-wyjsc-z-friendzone
  Tu dowiesz się, dlaczego bycie miłym gościem nie pomoże Ci w zdobyciu dziewczyny ze swoich marzeń.
 2. http://www.badzjeszczelepszy.pl/to-jest-milosc
  Zbyt szybkie okazywanie uczuć może zniszczyć zainteresowanie osoby która Ci się podoba w sekundę, więc lepiej to przeczytaj
 3. http://www.badzjeszczelepszy.pl/jak-rozmawiac
  Tutaj trochę o rozmowie. Jeśli masz problem z zagadaniem lub z tym, o czym rozmawiać z kobietą, polecam zajrzeć.
 4. http://www.badzjeszczelepszy.pl/ladne-dziewczyny
  To co masz w głowie wpływa na Twoje życie. Często niedoceniana kwestia, a w rzeczywistości jest to trzon, jeżeli chcesz mieć sukcesy w relacjach damsko – męskich

 

Jeżeli opanujesz te 5 powszechnych błędów i zaczniesz zastanawiać się co zrobić, żeby ich nie popełniać, ponadto podejmiesz działanie w tym kierunku, to… Twoje umiejętności będą lepsze niż zdecydowana większość facetów na tym świecie. A to dopiero początek.

A jeśli jesteś kobietą… To właśnie odkryłaś, z jakimi problemami borykają się na co dzień faceci(Choć doskonale wiem, że jeśli czytałaś uważnie, to wzięłaś coś również dla siebie). Świadomość, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, jest w cenie.

Podziel się tym artykułem, niech świadomość ludzi na temat relacji damsko – męskich się powiększa. Chyba chcesz żyć w zdrowym środowisku osób, prawda? 🙂

Zostańmy przyjaciółmi – dodaj mnie na fejsie do znajomych i bądź na bieżąco ze wszystkim, co robię!

Kornel Tomicki on FacebookKornel Tomicki on Youtube
Kornel Tomicki
Pomagam singlom zbudować szczęśliwy związek, bo głęboko wierzę, że tylko udana relacja jest w stanie dać pełnię satysfakcji i harmonii życiowej.

Dziedziną relacji damsko - męskich zajmuję się od 2012 roku, uczę zarówno kobiety jak i mężczyzn. Stworzyłem kilkanaście kursów online w tej tematyce, ponadto przeprowadziłem do tej pory ponad 600 indywidualnych konsultacji.