poczucie własnej wartości, jak zyskać pewność siebie, kobieta, mężczyzna, związek, kurs, relacje damsko - męskie, uwodzenie, atrakcyjność, męski, męskość, jak poderwać, jak zagadać, jak zrozumieć kobiety, seks, jak zaimponować, podryw

Jak zbudować poczucie własnej wartości? cz.4

Zbuduj niezniszczalną pewność siebie – Ostatni czynnik

Dziś ostatnia część serii o pewności siebie. Jeśli uważnie przeanalizowałeś to, co pisałem dla Ciebie przez ostatnie cztery tygodnie, to zapewne się uśmiechasz i już wiesz, że te wakacje będą dla Ciebie najlepszymi, bo wreszcie wiesz, na czym polega prawdziwa pewność siebie. Jeśli nie przeczytałeś poprzednich części tej serii, zrób to teraz, bo są one ze sobą ściśle powiązane. Tu masz linka do części trzeciej. Gdy już ją przeczytasz, dziś nauczę Cię, jak zbudować poczucie własnej wartości:

Pewność siebie cz.3

 

Zgodnie z tytułem akapitu, dziś przedstawię CI ostatni fundament, na którym powinieneś oprzeć budowanie swojej pewności siebie, tak, aby nie dało się jej zniszczyć.
Najpierw jednak chcę, abyś poznał cały schemat, według którego uczę Cię pewności siebie.

Po pierwsze świadomość

Zarówno swoim klientom jak i czytelnikom, zawsze proponuję zacząć od myślenia, aby uzyskać świadomość. Świadomość tego, na czym opiera się prawdziwa pewność siebie. Teoretycznie to łatwe, a w praktyce można się mocno zdziwić, bo często jest tak, że zabieramy się do robienia czegoś nie mając o tym zielonego pojęcia. Już sama świadomość tego, na czym opiera się pewność siebie pomoże zbudować Ci Twoje poczucie własnej wartości.

Zaczynamy od świadomości. W pierwszej części pokazałem Ci dwa sposoby na pewność siebie – Głęboką i płytką pewność siebie. Większość ludzi opiera swoją pewność siebie na czynnikach zewnętrznych, więc świadomie lub nie, budują płytką pewność siebie, która w najmniej odpowiednim momencie runie jak domek z kart.

Następnie, był wpis o akceptacji samego siebie, a później o uzależnieniu o aprobaty ze strony innych ludzi. To wszystko wrzucam do worka świadomość.  Jesteś świadomy problemu oraz już mniej więcej wiesz co trzeba zrobić, żeby zbudować pewność siebie o jakiej marzysz, ale zapewniam Cię, że to dopiero początek.

Po drugie akceptacja

Drugi etap przechodzi niewiele osób, bo to właśnie tutaj następuje najważniejsza decyzja – Czy faktycznie chcę zbudować pewność siebie? Czy podejmę jakieś działanie?

Wiele osób trafiających na nową wiedzę jęczy pod nosem, że to nieprawda, że i tak się nie uda, że nigdy o tym nie słyszał, więc to nie może działać. Negatywne nastrajanie się zanim spróbujesz w niczym Ci nie pomoże. Obecnie na świecie bardzo wiele osób się kształci i próbuje zdobywać nowe umiejętności, ale cały problem polega na tym, że mają mnóstwo negatywnych myśli związanych z danym zagadnieniem(Tutaj budowanie poczucia własnej wartości), przez co nie podejmują żadnych realnych działań w tym kierunku.

 • A czy to zadziała?
 • A czy to jest prawda?
 • A czy zbudowanie niezniszczalnej pewności siebie jest możliwe?

Zadawanie pytań jest dobre, ale tylko wtedy, kiedy razem z tymi pytaniami idzie chęć zrozumienia oraz zwyczajna akceptacja tego, o czym się przeczytało. Akceptacja tego, że faktycznie, może istnieje jakiś sposób na zbudowanie pewności siebie(W tym konkretnym przypadku) o którym jeszcze nie słyszałem, ale nie zamykam się na niego.

Podkreślam jeszcze raz – Wiele osób poddaje się na tym etapie, gdyż nie dopuszczają do swojej głowy możliwości, że może być inaczej niż oni myślą. Kiedy już przez to przebrniesz, jest jeszcze ostatni etap.

Po trzecie, PRAKTYKA

Kiedy masz już świadomość, co i jak, należy ćwiczyć. Nikogo tutaj nie zaskoczę, a mimo to bardzo często spotyka się podejście, gdzie ktoś narzeka, że coś nie wychodzi, a rzadko kiedy próbuje coś zrobić. Konkretnie, rozmawiając o pewności siebie:

 • Jak Ty chcesz zdobyć pewność siebie we flircie, skoro rzadko flirtujesz?
 • Jak chcesz osiągnąć luz w towarzystwie cudownych kobiet, skoro rzadko pomiędzy takimi przebywasz?
 • W jaki sposób chcesz zbudować swoją pewność siebie, skoro ciągle siedzisz w domu?

Można by tu postawić jeszcze setkę innych pytań, ale to nie jest teraz istotne, bo chodzi o sam sens. Praktyka powinna być oczywista. Problem pojawia się jednak, kiedy nie wiadomo, jak konkretnie ta praktyka powinna przebiegać. O to się nie martw, dowiesz się w dalszej części artykułu.

Jeśli chcesz uzyskać pewność siebie w maksymalnie krótkim czasie i przyspieszyć proces jej zdobywania, kliknij tutaj

Zbuduj poczucie własnej wartości…

oparte na umiejętnościach

Na realnych umiejętnościach, które możesz zmierzyć. To jest sedno czwartej i ostatniej części artykułu o tym jak budować pewność siebie. Nie opieraj swojej pewności na ulotnych czynnikach zewnętrznych, ale na tym, co będziesz miał zawsze. Przechodząc do konkretów, jakie umiejętności są pożądane? Zazwyczaj te, których nie ma 95% ludzi na tej planecie. Łap kilka z nich:

Wystąpienia publiczne

Każdy kiedyś poznał osobę, która śmiała się z tego, co się dzieje na scenie.

Oglądacie spektakl teatralny/wystąpienie dyrektora szkoły/jakiekolwiek przemówienie publiczne, a Twój znajomy(Lub Ty sam) śmiejesz się głośno.

Patrz, jaką ma minę! Jak krzywo stoi! Ale on pieprzy głupoty!

Tymczasem, gdyby zaproponować takiej osobie występ przed taką samą publiką, ona oczywiście powie:

Nie, nie, to nie dla mnie, ja nie mam potrzeby występować.

Po prostu się boi. Wystąpienia publiczne to bolączka wielu osób. Od młodych nastolatków do managerów wyższego szczebla. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli nauczysz się występować publicznie, to Twoja pewność siebie znacznie poszybuje w górę i to w krótkim czasie.

Komunikatywność

Istnieje coś, co nas przeraża. Odzywanie się w towarzystwie. Zwłaszcza obcym. Czasem dalibyśmy się pociąć, byleby tylko się nie wychylać, nie zabierać głosu. A rozmowa z obcą osobą sam na sam? To już w ogóle nie wiadomo co powiedzieć.

Kiedyś trafiłem na takie zdanie:

Jeśli historia Twojego wyjścia z domu do warzywniaka jest dla towarzystwa bardziej interesująca niż wspinaczka na Mount Everest Twojego kumpla, to znaczy że jesteś komunikatywny i Twoje umiejętności porozumiewania się stoją na naprawdę wysokim poziomie.

Podpisuję się pod tym i  dodałbym do tego, że jeśli tak faktycznie jest, to poradzisz sobie w każdej sytuacji. Dlatego już teraz zacznij kombinować, co zrobić, żeby poćwiczyć nad sztuką atrakcyjnej rozmowy. To niebywale podniesie Twoją pewność siebie.

Sztuka autoprezentacji

Naucz się, jak robić dobre wrażenie. Pisałem kiedyś o tym artykuł. Robiąc dobre wrażenie od razu poczujesz się pewnym siebie, a kiedy będziesz potrafił zrobić takie wrażenie na zawołanie, to nawet, jeśli nie zawsze Ci się to uda, doskonale zdasz sobie sprawę, że posiadasz coś, o czym inni mogą tylko pomarzyć.

Kluczowa kwestia – Twoja autoprezentacja to nie tylko ubiór! Składa się na nią jeszcze mowa ciała i Twoje zachowanie w danym towarzystwie, a także pewien poziom wyczucia, co zdobędziesz z doświadczeniem. Być może to o czym mówię jest Ci totalnie obce w tej chwili, ale na początku chodzi o wykreowanie samego znaczenia autoprezentacji. Na praktykę przyjdzie jeszcze czas 😉

Unikalna umiejętność

Pewność siebie to cecha oparta na wyjątkowości. Jesteś pewny siebie, bo masz przewagę nad innymi i dobrze o tym wiesz. Kolejnym aspektem zbudowania takiej przewagi jest zdobycia unikalnej umiejętności, która jest mało popularna. Może taniec? Śpiew? Jakaś niestandardowa dyscyplina sportu? Sekretna wiedza, o której mają pojęcie tylko nieliczni(Np. to, jak naprawdę wyglądają relacje damsko – męskie, hmm?)

Już samo to, że czytasz tego bloga sprawia, że jesteś ponad innymi. W pozytywnym sensie oczywiście, nie chodzi tutaj o to by być aroganckim czy się wywyższać, ale ludzie zazwyczaj nie uczą się o tym, jak być bardziej atrakcyjnym, jak zbudować pewność siebie czy jak znaleźć odpowiednią osobę do związku. A Ty tak, co daje Ci już dobre pole do manewru, bo wiesz więcej niż inni.

 

Umiejętności jest naprawdę cała masa, wszystko sprowadza się do tego, czego Ty naprawdę chcesz… Więc zastanów się i się ucz!

Podejmuj wyzwania, aby zbudować poczucie własnej wartości

Wiesz już, że do zbudowania pewności siebie potrzebne są realne umiejętności. Tylko w taki sposób możesz być wyjątkowy i być pewnym siebie.

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Jeden z największych sekretów pewności siebie jest taki, że pewność siebie jest jak mięsień, wspominałem Ci już o tym. Dlatego należy ciągle go rozwijać.

Czasem słyszę, że ludzie, to pragną stabilizacji. Nic się nie dzieje, jest bezpiecznie, wtedy jest najlepiej.

Kiedy jednak osiągasz taki stan, to niszczysz swoją pewność siebie. O pewność siebie, tak jak o mięsień, należy ciągle dbać. Robiąc to, czego się boisz. Przekraczając swoje granice. Uczyć się ciągle nowych rzeczy. Wykonywać rutynowe czynności, które nie są już dla Ciebie straszne, ale pomagają sprawdzić na jakim poziomie jest Twoja pewność siebie.

Poziom pewności siebie? Co to za frazes?

Według mnie, każdy ma swój poziom pewności siebie. Ja oceniam to za pomocą praktycznych ćwiczeń i robię wszystko, aby ten poziom zwiększyć, podejmując co raz to większe wyzwania. A jakie mogą być wyzwania? Jakie tylko sobie wymyślisz:

 • Zagadanie do obcej dziewczyny na ulicy
 • Wystąpienie przed dużą publiką
 • Skok na bungee
 • Wypicie 7 piw w 7 minut(To z pewnością wyzwanie, jednak należy się poważnie zastanowić czy to Ci pomoże w relacjach damsko – męskich)
 • Taniec w miejscu publicznym

I wiele, wiele innych. Wypisałem tylko te, które na szybko przychodzą mi do głowy, ale jednym słowem jest to wszystko, czego trochę się boisz lub nie do końca czujesz się komfortowo.

Jeśli chcesz uzyskać pewność siebie w maksymalnie krótkim czasie i przyspieszyć proces jej zdobywania, kliknij tutaj

Nie przywiązuj wagi do wyniku

Dziwne, prawda?

Wiadomo przecież, że jak się o coś starasz, to chcesz, żeby wyszło jak najlepiej. A jednak to jest najważniejsza kwestia, jaką mam Ci dzisiaj do przekazania.

Jeżeli po przeczytaniu tego artykułu naprawdę zaczniesz nad sobą pracować i eksperymentować ze wszystkim tym, co Ci zaoferowałem, szybko odkryjesz, że część eksperymentów nie wypali. Może wystąpisz przed jakąś publiką  i zostaniesz wyśmiany. Może podejdziesz do jakiejś dziewczyny a ona nie da Ci swojego numeru. Istnieje tysiąc różnych możliwości niepowodzeń w każdej z kwestii, którą Ci wcześniej podałem.

Żeby przestać się tym zamartwiać, po prostu nie możesz przywiązywać zbyt wielkiej wagi do wyniku. Potraktuj to jako eksperyment z myśleniem w stylu “Zobaczymy, co się stanie”. Kiedy zaczniesz traktować negatywny rezultat Twoich testów zbyt personalnie, to będziesz czuł się źle już po kilku eksperymentach.

A żeby zdobyć zadowalający poziom pewności siebie, należy wykonać trochę tych eksperymentów.

Jaki to jest zadowalający poziom? Dla mnie taki, gdzie nawet gdy wkraczam w obce towarzystwo, robię coś, czego nigdy nie robiłem albo podejmuję ogromne wyzwanie, które powoduje gwałtowny skok adrenaliny w moim ciele, to i tak towarzyszy mi jedna myśl:

Poradzę sobie. Co by nie było, dam radę

Bo według mnie pewność siebie to umiejętność działania pomimo strachu. Najprostsza definicja bez zbytniego paplania. Jeśli będziesz się bał, ale podejmiesz działanie, zbudujesz poczucie własnej wartości

Dlatego, niezależnie od rezultatu, powiem Ci coś:
W swoich eksperymentach możesz ponieść porażkę tyle razy ile chcesz. Cieszysz się? Możesz dosłownie wszystko spartaczyć. A i tak będziesz lepszy od przeciętnej osoby, która nigdy nie ruszy tyłka, żeby coś w sobie zmienić 😉

Pewność siebie – Podsumowanie

Poruszyłem dwie bardzo istotne kwestie w tym artykule: Zdobycie odpowiednich umiejętności, które sprawią, że Twoja pewność siebie wzrośnie oraz ciągłe podejmowanie wyzwań czyli po prostu eksperymentowanie. Zachęcam Cię jeszcze raz do przeczytania tego i poprzednich artykułów, bo dałem Ci mnóstwo obszernej wiedzy. Teorii już wystarczy, teraz zacznij praktykę pełną parą. Masz dosłownie wszystko, czego Ci potrzeba, aby być pewnym siebie w wakacje. Niezależnie od tego czy znajdziesz się w niekomfortowej sytuacji czy może będziesz chciał poznać ciekawą osobą która Ci się podoba. Działaj!

Napisałem również artykuł, który łączy wszystkie elementy budowania pewności siebie, a także poczucia własnej wartości i wyjaśnia, jak to robić z uśmiechem na ustach:

Jak zbudować trwałą pewność siebie?

 

Tradycyjnie, jeśli widzisz w tym wartość, podziel się tym artykułem. Mamy XXI wiek, czas wspaniałych technologii i rozkwitu nauki, ale pod względem pewności siebie i zdobywania nowych umiejętności wciąż jeszcze kulejemy. Daj ten artykuł do jak największej liczby znajomych, żeby wreszcie przestali się martwić i ćwiczyli swoją pewność siebie.

Kiedy raz nauczą się, jak ją zbudować, do końca życia będą Ci wdzięczni.

 

Zostańmy przyjaciółmi – dodaj mnie na fejsie do znajomych i bądź na bieżąco ze wszystkim, co robię!

Kornel Tomicki on FacebookKornel Tomicki on Youtube
Kornel Tomicki
Pomagam singlom zbudować szczęśliwy związek, bo głęboko wierzę, że tylko udana relacja jest w stanie dać pełnię satysfakcji i harmonii życiowej.

Dziedziną relacji damsko - męskich zajmuję się od 2012 roku, uczę zarówno kobiety jak i mężczyzn. Stworzyłem kilkanaście kursów online w tej tematyce, ponadto przeprowadziłem do tej pory ponad 600 indywidualnych konsultacji.